🌷Dzień dobry!

Jak co tydzień, zapraszamy do obejrzenia relacji.

Dużo się działo!

🌷8 maja przypada Dzień bibliotekarza, a Filia nr 2 ponownie gościła w Żłobku nr 3. Dzieci z najstarszej grupy poznały książkę „Wypożyczalnia skrzydeł” gdzie Pani Bibliotekarka, wypożyczała tytułowe skrzydła do krain bajkowych. Książka, która idealnie pasuje tematycznie do Dnia Bibliotekarza…

Następnie z pozycji „Księga zawodów” dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka.

To spowodowało, że powstał pomysł na stworzenie własnej książki w grupie, czekamy na efekty. 🙂

Grupa młodsza poznała bibliotekę poprzez „Kicię kocie w bibliotece”. Dzieci dowiedziały się, że biblioteka to nie tylko książki, ale, że można się też spodziewać wielu ciekawych aktywności. Przeczytaliśmy też książkę “Mały króliczek i jego najlepszy przyjaciel”. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się jak, ważna jest przyjaźń i … naleśniki 🙂

🌷9 maja zostaliśmy zaproszeni do “Dobrego Przedszkola” w Komorowie . Dzieci poznały książkę “Jak pszczółka mała miodek nam dała”. Wierszowana rymowanka o pracy pszczół bardzo zaciekawiła przedszkolaków. Dzieci też poznały “Kicię kocie w bibliotece” . Kicia i jej przyjaciele poznali nową tajemniczą postać z biblioteki.. Panią w czerwonym kapeluszu.

🌷8.05.2024 roku — w dniu Święta Bibliotekarza i Bibliotek Filia nr 3 gościła dzieci z Integracyjnego Miejskiego Przedszkola nr 5. Tematem spotkania była Biblioteka. Przedszkolaki zostały oprowadzone po jej tajemniczych zakamarkach. Panie Bibliotekarki odkryły magiczny świat książek i zaprezentowały literaturę dziecięcą. Przy okazji miały możliwość zapoznania się z pracą w bibliotece. Pod koniec spotkania przedszkolaki wysłuchały kilku opowiadań m.in.: „Kamyczek w bibliotece”, „Wypożyczalnia skrzydeł” czy „Bella i lśniąca perła”. Po przeczytaniu ciekawych historii odbyła się ożywiona dyskusja o bohaterach, a najlepszą formą wspólnej zabawy i nauki były m.in.: kalambury. Z okazji Święta Bibliotekarza dzieci obdarowały Panie przepięknymi laurkami. Bardzo dziękujemy za pamięć i życzenia. Czekamy na kolejne nasze spotkanie.

🌷We wtorek 07.05.2024 r. w Filii nr 4 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z udziałem Pruszkowskiej Rady Seniorów. Tym razem tematem spotkania była historia Pruszkowa opowiedziana przez Panią Marię Czeley-Dudek, mieszkankę Pruszkowa, absolwentkę Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Rodzina Pani Marii zamieszkuje w Pruszkowie od 1910 r., dysponuje zatem imponującym archiwum materiałów, drogocennych dokumentów i wspaniałych wspomnień, z którymi mieliśmy sposobność się zapoznać. Wiele z nich zostało wykorzystanych także w wydawnictwach Książnicy Pruszkowskiej m.in. „Nasza Niepodległa, Nasza Szkoła, Nasza Klasa” – projektu absolwentów pruszkowskiego „Kościucha”, którego koordynatorem była Pani Maria, czy „Notatnik obozowy” Euzebiusza Bogackiego. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie i zapraszamy do lektury „Pruskoviany”!

🌷Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza obchodzonego 8 maja, w Filii Nr 4 odbyła się lekcja biblioteczna: „Poznajemy bibliotekę i zawód bibliotekarza”, w której wzięła udział grupa z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Pruszkowie. Na podstawie książki „Kicia Kocia w bibliotece” autorstwa Anity Głowińskiej przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza oraz jakie są zasady korzystania z biblioteki. Dzień Bibliotekarza to święto rozpoczynające Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Jest to okres wyjątkowo promujący czytelnictwo oraz rolę bibliotek i bibliotekarzy w społeczeństwie. W tym roku obchodzimy XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”, które podkreśla uniwersalność przestrzeni bibliotecznej. Biblioteka to miejsce dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. Każdy Czytelnik jest miłym gościem, wyjątkowo cieszą nas jednak odwiedziny najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją piękną przygodę z książką.

Do zobaczenia w bibliotece!

🌷Tematem spotkania z dziećmi było hasło „Jesteśmy różni, ale tacy sami!”.

Przedszkolaki wysłuchały z książki „Dobranocki jaskiniowców” bajki o ustępliwym smoku który, aby zyskać akceptację innych musiał postępować zupełnie odmiennie niż miał to w zwyczaju.

Na zakończenie spotkania maluchy usłyszały jeszcze historię o „Wróblu, co oćwierkał sąsiadów” autorstwa Pana Poety.

🌷Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 poznały kolejnego bohatera dawnych dobranocek — Pomysłowego Dobromira, który w łatwy sposób wyjaśnia, jak działa świat. Mali czytelnicy mogli dowiedzieli się, dlaczego latawce fruwają, jak działa bumerang oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

🌷Tydzień Bibliotek w Filii nr 6 zapoczątkowały dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Równowaga”.

Podczas wycieczki dzieci poznały Bibliotekę, sposób zapisu oraz zasady obowiązujące przy wypożyczaniu książek. Oglądały książeczki z księgozbioru dla dzieci.

Na zakończenie wizyty dzieci narysowały obrazki przedstawiające Bibliotekę.

Wystawę prac można obejrzeć przy wejściu. Zapraszamy dzieci do rysowania prac do 17.05.24.

Dla wszystkich uczestników przewidziane są nagrody 😊

🌷9 maja — Dzień Europejski. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 uczestniczyli w lekcji bibliotecznej: „Wędrówki po krajach europejskich” oraz w zajęciach z cyklu: „Poznaję Bibliotekę”

🌷W kolejnej lekcji z okazji Dnia Europy — 2024 udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 39. Tradycyjnie wypożyczali również swoje ulubione lektury. Do wspólnego świętowania dołączyły również przedszkolaki odwiedzający naszą bibliotekę.

Czytelnia Pruskovianów

🌷8 maja odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „ABC cyfrowego świata”. Tym razem przedstawiliśmy aplikacje PlantNet, mapygoogle oraz aplikacje jakdojade.pl.

Zapraszamy na kolejne spotkania.