Zobaczcie co działo się u Nas w tym tygodniu!
Biblioteka Główna
⮕ Warsztaty pisarskie w Bibliotece Głównej
W Bibliotece Głównej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu warsztatów pisarskich prowadzonych przez Agnieszkę Kunę. Uczestnicy, jak zawsze, mieli okazję rozwijać swoją wyobraźnię i pisarski warsztat poprzez różnorodne ćwiczenia. Jednym z zadań było ułożenie jednego, krótkiego zdania na podstawie trzech zupełnie różnych obrazków – wyzwanie okazało się trudne, ale bardzo inspirujące. Atmosfera była twórcza i pełna zaangażowania. Już czekamy na następne spotkanie!
⮕ Escape room w Bibliotece – “Zaginiony rękopis Zofii” odnaleziony!
W Bibliotece Głównej zrobiło się naprawdę tajemniczo! Uczestnicy escape roomu „Zaginiony rękopis Zofii” stanęli przed niecodziennym wyzwaniem – odnaleźć ukryty manuskrypt pozostawiony przez odchodzącą na emeryturę bibliotekarkę, Zofię.
Dzięki sprytowi, współpracy i logicznemu myśleniu gracze rozwiązywali zagadki, układali puzzle i mierzyli się z quizami, by ostatecznie dotrzeć do celu – odnaleźć zaginiony rękopis.
Zabawie towarzyszyło POPradio. Emocji nie brakowało, a biblioteka po raz kolejny udowodniła, że to miejsce pełne niespodzianek! Uczestnicy dostali zestaw nagród!
Filia nr 1
⮕ Tydzień Bibliotek w Filii nr 1 rozpoczęliśmy wspólną kawą i słodkościami. Potem były zakładki z cytatami o książkach oraz wspólna lista polecanych książek. Mamy nadzieję, że było miło.
⮕ Mieliśmy też małych gości. Grupa maluchów z przedszkola Piotruś Pan przyszła do nas specjalnie z piękną laurką. Dzieci zaśpiewały nam też „100 lat”, co było urocze. Dziękujemy jeszcze raz !
⮕ 13 maja była u nas grupa trzylatków z PM nr 8. Dzieci zapoznały się z naszą placówką i zasadami korzystania z biblioteki. Polubiły to miejsce, czemu dały wyraz piękną pracą plastyczną. Pracowały z wielkim zaangażowaniem. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.
⮕ Z kolei 15 maja odbyło się spotkanie z grupą Syrenek z Niepublicznego Przedszkola Piotruś Pan.
Omówiliśmy zasady korzystania z biblioteki. Zastanawialiśmy się, czym różni się biblioteka od księgarni oraz jak dbać o wypożyczone książki. Trzylatki świetnie odgadywały bohaterów bajek z okładek książeczek. Nowością dla dzieci był teatrzyk kamishibai i przedstawienie „O Panach palcach”. Mamy nadzieję, że się podobało i dziękujemy za spotkanie.
Filia nr 2
⮕ Filia nr 2 gościła dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3. Dzieci miały okazję poznać świat utworów literackich oraz wysłuchać fragmentu opowiadania „Nie lubię książek. Koniec kropka”. Pełne energii i ciekawości zwiedziły biblioteczne zakamarki oraz obejrzały różne rodzaje książek.
⮕ W tym tygodniu Filia nr 2 zamieniła się w prawdziwą pracownię artystyczną! Podczas warsztatów robienia bransoletek uczestnicy stworzyli swoje własne, niepowtarzalne ozdoby – pełne kolorów, pasji i dobrej energii. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i kreatywną atmosferę!
Filia nr 4
⮕ 12 maja do Książnicy Pruszkowskiej zawitali wyjątkowi goście.
W Filii nr 4 przy ulicy Chopina 1A odbyły się warsztaty poprowadzone przez Panią Sylwię Błach.
Niezwykłą autorkę, której twórczość porusza takie kwestie jak tolerancja, oraz propagowanie różnorodności.
Zajęciom przeprowadzonym przez Panią Sylwię z zainteresowaniem przysłuchiwała się grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Pruszkowie.
W trakcie warsztatów Pani Sylwia zaprezentowała książkę swojego autorstwa zatytułowaną “Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory.”
Wybrane fragmenty książki przeczytane oraz omówione przez autorkę zrobiły na uczestnikach spotkanie piorunujące wrażenie. Dzieci z entuzjazmem przysłuchiwały się i brały czynny udział w dialogu z Panią Sylwią, poruszając tak istotne tematy jak tolerancja, oswajanie lęków czy też szacunek dla różnorodności.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Sylwii Błach za inspirujące i przeprowadzone z wielkim zaangażowaniem i pasją warsztaty.
Równie wielkie słowa uznania należą się dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II.
Ich zaciekawienie tematyką przedstawioną w trakcie trwania warsztatów oraz entuzjazm, jaki zaprezentowały zrobił na wszystkich zgromadzonych ogromne wrażenie.
Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.
⮕ 13 maja w Filii nr 4 odbyły się zajęcia dla naszych najmłodszych czytelników.
Głównym tematem zajęć było kolorowanie, a konkretnie kolorowanki i łamigłówki o tematyce: zwierzęta domowe.
Nasi mali goście z zapałem i pasją wzięli sprawy w swoje ręce.
Prace wykonane przez dzieci goszczące tego dnia w Filii nr 4 zdradzają duże talenty plastyczne.
Mamy cichą nadzieję, że warsztaty w Książnicy Pruszkowskiej sprawią masę frajdy i radości najmłodszym.
Serdecznie dziękujemy za waszą obecność i zapraszamy ponownie.
Filia nr 7
⮕ Tydzień Bibliotek – Origami w Filii nr 7
W czwartek odbyło się międzypokoleniowe spotkanie, na którym wspólnie tworzyliśmy kwiaty z papieru: eleganckie róże, delikatne tulipany i okazałe lotosy. Efekty pracy można podziwiać na zdjęciach.
Dziękujemy za udział i wspólną zabawę!
⮕ Z okazji Tygodnia Bibliotek Filię nr 7 odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z panią Katarzyną Ziembą.
Tematem pierwszej części spotkania była: biblioteka i funkcjonowanie, obowiązujące regulaminy, a także budowa książki i jej droga od pisarza do czytelnika. Uczniowie odgadywali również tematyczne zagadki. Natomiast w drugiej części spotkania nasi goście udział wzięli w zajęciach z cyklu „Jestem Eko z biblioteką”.
W programie znalazł się teatrzyk kamishibai — opowiadający o przygodach sympatycznego pingwina — strażnika przyrody. Wspólne czytanie wierszy z tomiku „Jak być Eko” oraz plastyczne zabawy edukacyjne. Spotkanie umilił śpiew uczniów o wiośnie oraz bezpieczeństwie w drodze do szkoły, wycieczce i wakacjach.
⮕ Z serdecznymi życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza do Filii nr 7 zawitali przemili goście — dzieci oraz panie wychowawczynie z Przedszkola „Promienie”.
Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach z cyklu „Poznaję bibliotekę” i „Jestem Eko z biblioteką”.
Więcej informacji ze spotkania na: Facebook – Promienie – Ostoja. Zapraszamy do obejrzenia.
⮕ Zgodnie z zapowiedzią w Filii nr 7 podczas Tygodnia Bibliotek miały miejsce popołudniowe warsztaty. Dzieci wraz z opiekunami dołączyły do zajęć z cyklu „Jestem Eko z biblioteką”. Z zainteresowaniem obejrzały teatrzyk kamishibai, zapoznały się lekturami z bibliotecznej półki ekologa, a podczas zabaw plastycznych malowały kamienie. Nie zabrakło dobrych humorów i wesołych piosenek.
Dziękujemy dzieciom oraz opiekunom: mamie i dziadkowi za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia!
Uwieńczeniem spotkań programu „Jestem Eko z biblioteką” były dyplomy super ekologów, materiały edukacyjne oraz liczne niespodzianki.