Zobaczcie co działo się u Nas w tym tygodniu!
Filia nr 1
Tak witaliśmy wiosnę w Filii nr 1!
Filia nr 2
24.03 odbyło się spotkanie autorskie współorganizowane przez Filie nr 2 i 3.
Mieliśmy przyjemność gościć p. Pawła Gołucha – autora zabawnych, niezwykle wartościowych wierszowanych książek z serii „Smocze kroniki”: “Smocze jajo”, “Smoczy kamień” i “Smoczy autor”.
Pan Paweł z ogromnym entuzjazmem i poczuciem humoru przeprowadził warsztaty dla grupy dzieci z przedszkola miejskiego nr 9. Na spotkaniu pojawiło się wiele anegdot, porozmawialiśmy o tym, czym jest wiersz i jak go rozpoznać, co znaczą: rymy, strofy, wersy, sylaby, morał. Wzięliśmy udział w zabawie ruchowej do granej i śpiewanej przez p. Pawła piosenki. Zapoznaliśmy się z fragmentem, a nawet całymi utworami wierszowanymi z książek autorskich naszego gościa w formie teatrzyku i animacji. Całe spotkanie było świetną zabawą dla najmłodszych, a śmiechom nie było końca.
Panu Pawłowi serdecznie dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do odwiedzenia jego strony – pawelrymuje.pl.
Filia nr 3
Z okazji Dnia Szczęścia Filię nr 3 odwiedziła grupa dzieci z Integracyjnego Miejskiego Przedszkola nr 5.
Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach, których tematem przewodnim był barwny świat emocji.
Wraz z bohaterami książki „Kolorowy potwór” rozpoznawaliśmy, czym cechują się radość, smutek, spokój, a także zmierzyliśmy się ze złością czy strachem.
Na koniec stworzyliśmy swoje własne kolorowe potworki, które aż kipiały od wszystkich kłębiących się w nich emocji.
Filia nr 5
➡️ Dziś dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 6 odwiedziły naszą filię, gdzie czekała na nie wyjątkowa niespodzianka! Dzieci przeniosły się w świat literatury podczas przedstawienia w formie teatrzyku kamishibai, opartego na bajce “Opowieść z Piaskowego Pagórka” autorstwa Jana Kerdena. Ta urokliwa opowieść zabrała maluchy na piaszczyste wzgórza, gdzie mieszka wielka królicza rodzina. Historia opowiada o najmłodszych członkach klanu, których ciekawość i marzenia o przygodach prowadziły na otwarte pola wokół ich domu. To pełna ciepła i emocji książeczka, która uczy odwagi i pokazuje piękno odkrywania świata.
Po przedstawieniu dzieci miały okazję zwiedzić Bibliotekę Główną, a w niej wysłuchać bajki “Pomysł za milioooooon”, w której dzielne kaczuszki musiały wymyślić jak przetrwać mimo braku właściciela farmy.
Serdecznie dziękujemy za wspólne chwile!
➡️ Za nami niezapomniane warsztaty literacko-plastyczne w Bibliotece Głównej! Spotkanie rozpoczęliśmy od poruszającej opowieści o Hachiko i profesorze Ueno, którzy odkrywają, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz jak małe rzeczy potrafią zmienić nasze życie. To opowieść, która potrafi poruszyć każde serce.
Następnie przyszła pora na artystyczne szaleństwo! Uczestnicy wykorzystując włóczki, papier, bibułę i wiele innych rzeczy, tworzyli wiosenne arcydzieła – od kwiatów, przez Panią Wiosnę, aż po kolorowe kompozycje, które przyniosły wszystkim wiele radości.
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę i twórczy zapał! Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań. Do zobaczenia w naszej bibliotece!
Filia nr 6
➡️ 14 marca to w kalendarzu Święto Motyli. Temat okazał się tak atrakcyjny, że Dzień Motyla trwał w Filii nr 6 cały tydzień.
Na naszych najmłodszych czytelników czekało sporo atrakcji. Odbyły się spotkania, podczas których dzieci poznały ciekawostki o motylach oraz tworzyły własne, niepowtarzalne prace.
Dzięki temu w bibliotece zrobiło się kolorowo i wiosennie.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia pięknych prac przedszkolaczków z Przedszkola „Różany Ogród” oraz naszych czytelników. Prace będą eksponowane do końca marca
➡️ Z okazji minionego Dnia Poezji, 24 marca 2025 r. gościliśmy w Bibliotece dla Dzieci – Filii nr 6 pana Pawła Gołucha.
Przyjechał, aby zaprezentować trzy pięknie wydane tomiki poezji dla dzieci. Podczas spotkania, w zabawny sposób prezentował wybrane wiersze, których głównymi bohaterami były smoki. Jednego przywiózł do nas w złotym jaju. Dzieci bardzo się cieszyły, mogąc zobaczyć wyklucie tego pięknego i groźnego stworzenia.
W innym zabawnym wierszu, bohaterowie próbują różnych zawodów. Jeden z nich chce być szewcem i przerabia na sandały kozaczki mamy (nie polecamy ).
W czasie spotkania były też tańce i muzyka. Prawdziwą atrakcją okazał się notes poety służący do tworzenia wierszy.
Na zakończenie, dzieci dostały kolorowe zakładki do książek.
Miłośników poezji, którzy chcieliby poznać wiersze Pawła Gołucha, zapraszamy do biblioteki!
Filia nr 7
➡️ Filia nr 7 – wizyta w przedszkolu
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, podczas których odbyły spacer po Mazowszu i Pruszkowie. Poznały tradycje, obrzędy, sztukę ludową, a także historię naszego miasta, miejsca pamięci narodowej, sławnych ludzi, klub sportowy, zabytki, muzea, oraz fabrykę ołówków, kredek i porcelitu.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawka „Pruszków na starej i nowej fotografii”.
Spotkanie odbyło się w ramach VI edycji Projektu Czytelniczego ”Magiczna Moc Bajek” – Podróży do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni – Szlakiem pradziada.
Dziękujemy za współpracę.
➡️ Warsztaty „Czytanie na dywanie po angielsku z Early Stage”
W Filii nr 7 odbyły się kolejne zajęcia z językiem angielskim. Tym razem motywem przewodnim była książka “Fox’s Socks” Julii Donaldson. Uczestnicy poznali słowa związane z meblami oraz ubraniami. Na końcu wzięli udział w zabawach plastycznych.
Dziękujemy i do zobaczenia!
➡️ Filię nr 7 odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 39. Jako stali czytelnicy naszej biblioteki dzieci wypożyczały książki, a następnie wysłuchały wykładu na temat mangi gdzie dowiedziały się m.in. o jej początkach, gatunkach, procesie wydawania komiksów oraz najpopularniejszych tytułach.
➡️ W Filii nr 7 odbyły się pierwsze warsztaty origami. Uczestnicy dowiedzieli się o początkach tej sztuki składania papieru, jej zastosowaniu w życiu codziennym i różnych technikach, po czym przystąpili do tworzenia figur zwierzątek: kotka, pieska, liska, rybki i myszki.
Dziękujemy za udział!
Filia nr 9
➡️ “Dzień czytania J.R.R. Tolkiena” w Filii nr 9
Każdy dzień jest dobry do czytania literatury fantasy, ale 25 marca mamy ku temu wyjątkową okazję, ponieważ tego dnia obchodzimy “Światowy Dzień Czytania J.R.R. Tolkiena”.
Swoje święto mają fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona.
Aby uczcić ten dzień, czytaliśmy wspólnie fragmenty z książek Tolkiena oraz szukaliśmy odpowiedzi na zagadki Golluma i Bilba, dla chętnych były dwie krzyżówki.
Prawidłowe rozwiązanie krzyżówki pt.: “Wędrówki pewnego Hobbita” to słowa Bilba brzmi: “Czy przygody nigdy się nie kończą, myślę, że nigdy”.
Lista nagrodzonych:
Barbara Efremenka – ze Szkoły Podstawowej nr 6
Maja liszka – ze Szkoły Podstawowej nr 6
Jan Górski – ze Szkoły Podstawowej nr 10
Wojciech Meller ze Szkoły nr 10
Askaniusz Szczygieł – ze Szkoły Podstawowej nr 10
Pola Witek – ze Szkoły Podstawowej nr 10
Antonina Zych -ze Szkoły Podstawowej nr 10
➡️ Trzecie w tym roku spotkanie DKK odbyło się wokół książki Paula Murraya “Żądło”. Autor jest przez krytyków porównywany do Jonathana Franzena, a powieść była nominowana do nagrody Bookera. To realistyczna saga rodzinna utrzymana w tragikomicznym tonie. Dysfunkcje rodziny są tutaj zwierciadłem bolączek całego społeczeństwa. Murray analizując osobiste dramaty, przygląda się sprzecznościom egzystencji, których doświadcza każdy z nas – temu, jak brutalne i zarazem piękne jest życie; jak bywa beznadziejne i obiecujące; jak niewielki mamy na nie wpływ.
Na kolejne spotkani klubu zapraszamy 7 maja o godz. 17.00, skupimy się na powieści Zofii Romanowiczowej “Szklana kula”, którą otrzymaliśmy z PIW jako propozycję do dyskusji.
Serdecznie zapraszamy! Spotkanie otwarte nie tylko dla członków DKK.
Czytelnia Pruskovianów
ABC cyfrowego świata – cyberbezpieczeństwo dla seniorów
26 marca w Czytelni Pruskovianów odbyły się kolejne zajęcia z cyklu “ABC cyfrowego świata”, poświęcone zasadom cyberbezpieczeństwa.
Podczas spotkania szczególną uwagę zwróciliśmy na:
zasadę ograniczonego zaufania w sieci,
tworzenie silnych haseł i ich regularną zmianę,
bezpieczne wylogowywanie się po zakończeniu sesji,
weryfikację dwuetapową,
unikanie podawania danych osobowych i haseł,
nielogowanie się do bankowości elektronicznej na publicznych urządzeniach.
Zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie magazynu Głos Seniora, poświęconego bezpieczeństwu w sieci. Każdy uczestnik otrzymał egzemplarz czasopisma.
Dziękujemy za ufundowanie magazynu! Już wkrótce będzie on dostępny w Czytelni Pruskovianów.
Dbajmy o swoje bezpieczeństwo w sieci!