Światowy Dzień Zwierząt w Filii nr 4

W środę 04.10.2023 r. Panie bibliotekarki z Filii nr 4 odwiedziły grupę 5 i 6-latków w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Pruszkowie, gdzie odbyły się lekcje biblioteczne z okazji Światowego Dnia Zwierząt pt.: „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”.

Ogólnym celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na los zwierząt i poszanowanie ich praw, uświadomienie zależności zwierząt od człowieka i kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec naszych braci mniejszych. Mówiliśmy o tym, jakie znamy rodzaje zwierząt i jaką pełnią one rolę w życiu człowieka.

Na podstawie wiersza „Zwierzę-istota czująca” odbyła się rozmowa na temat naszej postawy wobec zwierząt oraz odpowiedzialności za ich los. Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały historii jeżyka, który poszukiwał domu, a następnie odbyła się „burza mózgów”, jak możemy pomóc zwierzętom porzuconym, bezdomnym, które trafiają do schroniska. Wspólnie odczytaliśmy też „Alfabet Miłości”, którym każdego dnia powinniśmy kierować się w stosunku do zwierząt, ponieważ tak samo, jak my odczuwają one zarówno radość, jak i smutek, ból, strach, tak samo kochają, tęsknią i tak jak my zasługują na szacunek, bezpieczeństwo i należytą opiekę.

Na zakończenie zajęć zaprezentowany został program promujący czytelnictwo wśród najmłodszych „Mała książka-wielki człowiek” i oczywiście zaproszenie przedszkolaków do biblioteki, w której znajduje się mnóstwo książek, nie tylko z tematyką zwierzęcą.

Na pamiątkę naszej wizyty dzieci otrzymały tematyczne kolorowanki, z których może powstać zwierzęca wystawa.

Dziękujemy za wspaniałe spotkania i do zobaczenia w bibliotece!