Razem i Osobno — Ałbena Grabowska i Daniel Wyszogrodzki

Rok 2023 Książnica Pruszkowska otworzyła niezwykłym wydarzeniem literackim. 18 stycznia, w Przystanku Pruszków gościliśmy Ałbenę Grabowską i Daniela Wyszogrodzkiego. Ałbeny Grabowskiej, rodowitej pruszkowianki nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. Daniel Wyszogrodzki tak zupełnie obcy tu nie jest, zwłaszcza dla słuchających muzyki i odwiedzających teatr.

Pretekstem do zaproszenia obojga były ostatnie książki, cieszące się dużą popularnością.

Ałbena Grabowska swoją „Doktor Zosią” zakończyła właśnie znakomitą trylogię, zwaną „cyklem lekarskim”, opowiadającą dzieje polskiej ( i nie tylko) medycyny poprzez pryzmat kobiet walczących o należne im miejsce w tym zawodzie. Tom ostatni skupia się głównie na historii drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego oraz heroicznej pracy lekarek i lekarzy w tamtych nieludzkich czasach.

Daniel Wyszogrodzki debiutował jako autor na wpół autobiograficznej powieści „Plac Leńskiego” ( jako autor innych form literackich debiutantem już dawno nie jest), opowiadających o perypetiach młodego człowieka z warszawskiej Pragi w mrocznych czasach gomułkowszczyzny i gierkowszczyzny.

W drugiej części spotkania wyjaśnił się powód zaproszenia obojga autorów. Opowiedzieli nam oni o wspólnym przedsięwzięciu – musicalu, którego libretto napisała Ałbena Grabowska, natomiast Daniel Wyszogrodzki jest autorem piosenek. „Pora Jeziora” – bo to o nim mowa – święci tryumfy na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, a ostatnio również na deskach Opery Krakowskiej. Musical jest historią inspirowaną tradycją i kulturą Warmii i Mazur, którego akcja obficie czerpie z opowieści, baśni legend regionu.

Ogromny urok i szczególny magnetyzm naszych Gości, spowodował magiczną i pełną sympatii atmosferę tego spotkania, które na długo pozostanie w pamięci Czytelników.

fot. A. Malczyk