Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

ŚWIĘTA W FILII NR 4

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy przypomnieć genezę powstania tego najważniejszego dla większość Polaków święta.

 

Dzień upamiętniający narodzenie Jezusa Chrystusa po raz pierwszy obchodzono w czwartym wieku naszej ery w Betlejem, najpierw 6 stycznia, ale ostatecznie przyjęła się data 25 grudnia. Była to w dużej mierze zmiana związana z przesileniem zimowym, ponieważ nadchodzący zbawiciel miał rozświetlić swoim nadejściem ciemność i mrok. W 335 roku zwyczaj obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia zakorzenił się w starożytnym Rzymie, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat.

Boże Narodzenie charakteryzuje się dużą liczbą tradycji powszechnie znanych i lubianych.

Tradycja bez której nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia, to ubieranie choinki. Zwyczaj ten upowszechnił się w Europie w XV wieku. W Polsce można było nabyć świąteczne drzewko już w 1696 roku w Gdańsku, jednakże tradycja ubierania choinki przyjęła się w naszym kraju na stałe dopiero w XIX wieku.

W epoce średniowiecza cieszyły się niesłabnącą popularnością przedstawienia bożonarodzeniowe traktujące o Adamie i Ewie. Na scenie zamiast jabłoni stawiono jodłę lub świerk, na której wieszano czerwone jabłka. Następnie przenoszono przystrojoną choinkę do kościołów, a na końcu do domów. Dzisiaj mamy jasełka wzorowane na średniowiecznych misteriach, a choinki nie tylko w domach, ale też w miejscach publicznych.

Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne. Kolacja wigilijna, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd. Wszyscy na to czekamy i życzymy państwu wielu radosnych chwil w gronie najbliższych.

Jest to również czas refleksji i odpoczynku, a jeśli odpoczynek to tylko z dobrą książką. Serdecznie zapraszamy do lektury naszych nowości, klasyki, a nade wszystko wybranych pozycji o tematyce świątecznej wydanych w pięknej szacie graficznej.

Życzymy wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym czytelnikom.