Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KAWY W FILII NR 4

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, który wypada 29 września Filia nr 4 serdecznie zaprasza swoich czytelników do degustacji książkowych przysmaków

 

W naszym menu znajdują się min. następujące pozycje Cappuccino z cynamonem, Czas cappuccino, Kawa z muchami, Kawa: legenda, historia, anegdota oraz Kawa i ciastko o każdej porze.

Wielu z nas nie wyobrażą sobie dnia beż filiżanki małej czarnej , ale nie każdy wie, iż według popularnej legendy kawa wywodzi się z Etiopii. Według niej kawę odkryli Etiopscy pasterze, którzy zaobserwowali, że kozice po spożyciu owoców jednego z krzewów były zdecydowanie bardziej aktywne. Dzisiaj pobudzające działanie kawy jest powszechnie znane. Warto wspomnieć także o jej właściwościach prozdrowotnych jak wspomaganie metabolizmu, zmniejszanie poziomu glukozy we krwi czy pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Pierwsze kawiarnie powstały w XVI wieku w Stambule, do Europy kawa dotarła w wieku XVII.

W Polsce kawa zyskała na znaczeniu po bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Wojska polskie zajęły wraz z tureckim obozem potężne zasoby kawy. Posłużyły one do otwarcia pierwszej polskiej kawiarni w Gdańsku.

Życzymy przyjemnej lektury naturalnie przy filiżance aromatycznej kawy.