Szanowni Państwo,
Zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej  „OŁÓWEK NA MEDAL – HISTORIA FABRYKI  OŁÓWKÓW ST. MAJEWSKI W PRUSZKOWIE 1889-1948”, które  odbędzie się 2 września 2021 r. przed budynkiem Urzędu Miasta Pruszkowa przy ul. Kraszewskiego 14/16. Wystawa prezentowana będzie do 2 listopada 2021r.

Wystawa opowiada o historii jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych Pruszkowa. Początki Fabryki Ołówków St. Majewski i ska. to zarazem początki naszej, lokalnej rewolucji przemysłowej, okresu wielkich zmian społecznych, industrializacji i urbanizacji terenów Królestwa Polskiego pod koniec XIX wieku. Od chwili powstania, Fabryka, jej założyciele i pracownicy współtworzyli historię Pruszkowa oraz polskiego przemysłu.

Na 22 planszach, bogato ilustrowanych archiwalnymi fotografiami, przywołane zostają  losy Fabryki podczas dwóch światowych wojen, ale też wydarzenia bezpośrednio dotyczące historii i rozwoju miasta, jego instytucji i tkanki społecznej. Przedstawione są postaci twórców i właścicieli Fabryki, energicznych przemysłowców doby pozytywizmu oraz cała społeczność pracowników i ich rodzin, których życie było związane z miejscem pracy. Oglądający dowiedzą się również jak powstawał słynny ołówek Polonia, duma Fabryki i Pruszkowa, nagrodzony na Wystawie światowej w Paryżu w 1937 roku złotym medalem i tytułem najlepszego na świecie.

Ekspozycja powstała pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Pruszkowa Pawła Makucha.
Wystawę przygotowała Fundacja Na Rzecz Rozwoju Kultury Muzart. Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Pruszkowa i Województwa Mazowieckiego oraz przy wsparciu Książnicy Pruszkowskiej.