Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY

W związku z tym iż 21 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty Filia nr.4 Książnicy Pruszkowskiej postanowiła przybliżyć swoim Czytelnikom historię tego szlachetnego napoju.

Historycznie herbata wywodzi się z Chin gdzie uprawiano ją już kilka tysięcy lat temu, poznając się na jej dobroczynnych wartościach oraz walorach smakowych. Najbardziej rozpowszechniona legenda dotycząca powstania herbaty odnosi się do mitycznego chińskiego cesarza Shennonga który przed spożyciem wody zawsze ją gotował. Dziwnym zrządzeniem losu do gotującej się wody wpadło kilka listków z pobliskiego krzaku, cesarz skosztował napoju i natychmiast się nim zachwycił, następnie propagując go w całych Chinach.

Chińczycy strzegli zaciekle tajemnicy szlachetnego napoju, dopiero po wielu latach herbata trafiła do Japonii. Zarówno w Chinach jak i w Kraju Kwitnącej Wiśni liście herbaty otoczone były należną czcią i szacunkiem. W Japonii herbata miała status niemal mistyczny, w Chinach z kolei na wyjątkowe okazje zapraszano herbacianego mistrza który z parzenia herbaty czynił prawdziwą ceremonię.

Herbatę w Europie rozpropagowali Holenderscy kupcy. Następnie herbacianego bakcyla około 1660 roku podłapali Anglicy. W okolicach XVI wieku herbata dotarła do Rosji.

W XVIII wieku w Polsce herbatę rozpowszechnił Stanisław August Poniatowski.

W obecnej dobie wybór herbaty, wcale nie jest łatwą sprawą. Mnogość rodzajów, mieszanek i gatunków może przyprawić o zawrót głowy, stąd też gorąco polecamy naszym Czytelnikom wsparcie merytoryczne w postaci odpowiedniej literatury fachowej.