Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Inna Ojczyzna, inne miasto, inni ludzie

 

15 x 21 cm, 335 stron, ilustracje cz. – białe, oprawa twarda, szyta.

ISBN 978-83-62144-87-7

cena 30 PLN

 

 

Inna Ojczyzna, inne miasto, inni ludzie, to trzecia część pruszkowskiej trylogii – po Dzielnicy milionerów i W cieniu Warszawy – w których Henryk Krzyczkowski zawarł dzieje naszego miasta od czasu pierwszej wojny światowej do 1956 roku; dzieje opisywane z osobistej perspektywy – uczestnika i obserwatora.

Sam tytuł streszcza rezultat drugiej w historii miasta wojennej katastrofy, a jednocześnie jest echem słów napisanych sto lat wcześniej, po pierwszej wojnie światowej, przez redaktora „Echa

Pruszkowskiego”, który wtedy tak samo podsumował nową sytuację – „jest to już inne miasto i inni ludzie”.

Obydwie wojny zmusiły tysiące ludzi, niedużego przecież miasta, do opuszczenia go, wielu z nich już nie wróciło, a na ich miejsce przyszli inni.

Po ostatniej, podobnie jak po poprzedniej, stara miejska tkanka zapełniła się mocno zmienioną treścią.

Pisząc Inną Ojczyznę… Krzyczkowski, wbrew podtytułowi, zaczął nie od dnia ucieczki Niemców, tj. 17 stycznia 1945 roku, ale od ostatniej okupacyjnej jesieni, czyli szczególnej sytuacji w mieście po upadku Powstania Warszawskiego. Wprawdzie ten okres został przez niego już zarysowany w ostatniej części okupacyjnego tomu, tj. W cieniu Warszawy, jednakże po upływie 20 lat od publikacji okupacyjnego tomu autor mógł sporo dodać i poprawić, a ponadto pisać już bez autocenzury. Dlatego wydaje się całkowicie uzasadnione rozpoczęcie ostatniej książki od przedstawienia sytuacji i wydarzeń w mieście w czasie ostatnich miesięcy okupacji.

[…]

Marian Skwara