Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu – Filia Nr 4

 

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu pragniemy przybliżyć naszym czytelnikom kulisy jednej z najstraszniejszych katastrof ekologicznych w historii ludzkości.

Do dramatycznych wydarzeń doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie. W trakcie przeprowadzania eksperymentów kontrolnych doszło do fatalnej w skutkach awarii oraz dwóch eksplozji w reaktorze. Do zaistniałej sytuacji przyczyniły się zarówno błędy ludzkie jak i błędy konstrukcyjne reaktora. W wyniku katastrofy doszło do skażenia promieniotwórczego na terenie Białorusi, Ukrainy, Rosji ponadto chmura radioaktywnych oparów przykryła Europę.

Czarnobylska katastrofa pochłonęła 28 ofiar śmiertelnych wśród pracowników elektrowni, na przestrzeni kolejnych lat następnych 19 osób zmarło wskutek napromieniowania. Na 4 tys. oszacowano zaś liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych. 120 tysięcy osób z okolicy elektrowni wysiedlono, przestały istnieć całe miejscowości.

Skutki ekonomiczne tej tragedii są ciężkie do oszacowania. Według niektórych szacunków Białoruś na przestrzeni 30 lat poniosła straty finansowe z tego tytułu na poziomie 235 miliardów dolarów.

W związku z 35 rocznica tragedii czarnobylskiej zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi nie tylko Czarnobyla, ale także powiązanej tematyki badań nad bronią jądrową. Serdecznie zapraszamy do lektury.