Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

FILIA NR 4 POLECA

 

Z cyklu Bibliotekarz poleca”: Klasyka S-F

 

Solaris

W 1961 ukazała się najbardziej znana powieść Stanisława Lema pt. Solaris.

Jest to pozycja absolutnie wyjątkowa w dorobku autora jak i w historii literatury związanej z fantastyką naukową. Główny bohater Kris Kelvin przybywa na stację badawczą orbitującą wokół planety Solaris.

Planety która spędza sen z powiek wszystkim uczonym, którzy mają śmiałość badać ten tajemniczy zakątek wszechświata. Powodem, dla którego naukowcy przybywają z Ziemi na Solaris, jest pokrywający planetę ocean. Ocean który wydaje się być żywą i rozumną istotą, z którą ludzie próbują się bezowocnie porozumieć.

Kelvin zaraz po przybyciu na stację badawczą, zastaje sytuację daleką od normalności. Okazuje się, iż dowódca stacji Gibarian popełnił samobójstwo,

a dwaj pozostali załoganci Snaut i Sartorius znajdują się na granicy załamania nerwowego. Początkowo zdezorientowany i zagubiony Kelvin wkrótce odkrywa prawdziwy powód problemów psychicznych reszty załogi przekonuje się, iż pierwszy kontakt z inteligencją pozaziemską niesie ze sobą bagaż doświadczeń, o jakim mu się nawet nie śniło.

Książka Lema już w latach sześćdziesiątych uważana była za wizjonerską pomimo upływu lat i znaczącego skoku technologicznego wciąż wydaje się jednak zaskakująco aktualna. Na status kultowej powieści Solaris zapracowało przede wszystkim nietuzinkowym sposobem przedstawienia kontaktu z obcą cywilizacją, kontaktu jakże innego od tego do jakiego przywykliśmy w literaturze i kinie. U Lema kontakt z obcym jest czymś, na co ludzki umysł i psychika nie są absolutnie gotowe. Autor Solaris pokazuje nam jak bardzo nie jesteśmy przygotowani na konfrontację z nieznanym, jak bardzo jesteśmy pomimo rozwoju technologicznego ograniczeni postrzeganiem rzeczywistości przez swój pryzmat. Według Lema jesteśmy niewolnikami naszych wyobrażeń o sobie, własnych lęków i pragnień, które pewnego dnia mogą okazać się dla nas zgubne.

Stanisław Lem pisząc Solaris stworzył powieść ponadczasową, wykraczającą zdecydowanie poza ramy gatunku, powieść do której kilka pokoleń czytelników powraca już od bez mała sześćdziesięciu lat.

Gorąco zatem polecamy w cyklu Klasyka S-F najlepszą książkę Stanisława Lema Solaris. Dysponujemy zarówno formą tradycyjną jak i audiobookiem.

Zapraszamy do lektury !