Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

NOWOŚCI W FILII NR 4

 

W bieżącym miesiącu polecamy cykl kryminalny „Cienie przeszłości” autorstwa Mieczysława Gorzki, wydany przez wydawnictwo Bukowy Las.

 

 

 

Autor urodził się w Środzie Śląskiej, ale od trzydziestu lat mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia ekonomista, prowadzi własną firmę zajmującą się podatkami i księgowością. Astronom amator, interesuje się fizyką kwantową i kosmologią, jak również średniowieczną historią Wrocławia i Śląska. Jego największą pasją od zawsze było i jest pisanie. Realizuje się w różnych gatunkach, pisząc opowiadania fantastyczno-naukowe, powieści fantasy, sensacyjne, kryminalne oraz horrory.

 

Mieczysław Gorzka debiutuje w gatunku powieści kryminalnej rewelacyjną książką pod tytułem „Martwy sad” (premiera 19 czerwca 2019). To absolutny powiew świeżości w polskich kryminałach i thrillerach. Akcja powieści rozpoczyna się od brutalnego morderstwa na obrzeżach Wrocławia. Do wyjaśnienia zagadki zostaje wezwany komisarz Marcin Zakrzewski. Podczas oględzin miejsca zdarzenia bohater niespodziewanie natyka się na prawdopodobnego sprawcę, który po wyszeptaniu słów: „Widziałem jak diabeł chodził tam na palcach” znika tak szybko jak się pojawił. Tych słów Marcin nie słyszał od 30 lat, kiedy to zaginął jego brat bliźniak Rysiek. Autor zabiera nas wtedy w swoje rodzinne strony z czasów dzieciństwa czyli do podwrocławskiej miejscowości Szczepanów Jak te dwie sprawy są ze sobą połączone? Kim jest morderca? Czy było więcej zaginięć młodych chłopców? Z tymi pytaniami przyjdzie zmierzyć się komisarzowi.

Mieczysław Gorzka przedstawia morderstwa w dość makabryczny sposób, więc wrażliwy czytelnik musi się mieć na baczności.

Powieść czyta się szybko, wciąga od pierwszej strony. Autor posługuje się piórem z łatwością godną pozazdroszczenia, a sama intryga też jest bardzo ciekawie skonstruowana. W powieści nie zabrakło też elementów grozy. Sad, o którym w tytule mowa, to naprawdę dziwne i przerażające miejsce. Chciałoby się więcej. I to jest realne, bo „Martwy sad” to pierwsza część cyklu kryminalnego.

13 listopada 2019 r. ukazał się drugi tom pod tytułem „Iluzja”. Kolejna część jest jeszcze lepsza niż pierwsza. Autor utrzymuje doskonały poziom. Kryminał dostarcza dużo emocji.

Główny bohater komisarz Zakrzewski jest zmęczony pracą. Rozważa odejście ze służby w policji. Podświadomie jednak liczy na kolejne śledztwo dużego formatu. Wtedy w jednej z wrocławskich kamienic zostają odnalezione zwłoki kobiety. Pojawiają się kolejne zabójstwa, a ofiary trudno powiązać ze sobą. W pewnym momencie sam komisarz zostaje podejrzany i zaczyna domyślać się, że ma do czynienia z doskonałym iluzjonistą i jest tylko rekwizytem w jego rękach. Ślady znów prowadzą do przeszłości. Mieczysław Gorzka też jest iluzjonistą i niejednokrotnie zwodzi czytelnika. Kiedy wydaje ci się, że rozwiązałeś już zagadkę to jesteś w błędzie. W drugiej części cyklu dzieje się bardzo dużo. Pojawia się wiele nowych postaci i wątków. Fabuła jest skomponowana po mistrzowsku. Jeśli chcecie Państwo poczuć dreszczyk emocji i rozwiązywać śledztwo z komisarzem Marcinem Zakrzewskim to polecamy serdecznie jego książki.

Ostatnia część serii, która ukazała się 20 maja 2020 r. odpowiada na wszystkie nurtujące czytelnika pytania, rozwiązuje wszystkie zagadki.

Jak poprzednio dzieje się bardzo dużo, mamy znów kilka wątków, które autor umiejętnie składa w jedną całość.

Młodzi ludzie grający w nietypowe Koło Fortuny zaczynają ginąć. Wygląda to na serię samobójstw. Jest też seryjny zabójca, który eliminuje handlarzy narkotyków. Przed Marcinem Zakrzewskim bardzo trudne zadanie. Kiedy spotyka się twarzą w twarz z mordercą ten rzuca mu wyzwanie. Rozpoczyna się bezwzględna rywalizacja. Żeby zwyciężyć, policjant musi dokonać niemożliwego, zatańczyć ze śmiercią. Czy cena jaką przyjdzie mu zapłacić za zaangażowanie w sprawę, nie będzie zbyt wysoka?

Niech was porwie taniec śmierci. Tak to już jest, że przeszłość jest gdzieś za nami, to już było, ale nie da się od tego uciec. Niektóre konsekwencje naszych czynów czekają na nas w przyszłości. Czy jesteśmy na to gotowi?”

Prawdziwy majstersztyk. Każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej.

Reasumując cykl „Cienie przeszłości” możemy śmiało polecić miłośnikom polskiego kryminału.

Wszystkie tomy cyklu dostępne w naszej bibliotece.