Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

PRUSZKOWSKI ALMANACH MŁODYCH

14,5 x 20,5 cm, 375 stron, oprawa miękka, szyta.

ISBN 978-83-62144-85-3

cena: 10,- PLN

 

Od wydawcy

Gdy w połowie 2020 roku przyszło do Książnicy dwoje młodych ludzi, Rena Mayilov i Aleks Sadowski, z prośbą o pomoc w publikacji swoich tekstów, nie bardzo wiedzieliśmy, jak im pomóc. Tym bardziej, że jeden z utworów był dość odważnym obyczajowo romansem, a drugi powieścią fantasy. Nie dotyczyły więc spraw pruszkowskich, co jest dla nas podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o wydaniu. Mniej więcej w tym samym czasie zapoznaliśmy się z kilkoma krótkimi tekstami Pawła Kruszyńskiego, w dwóch pojawiał się Pruszków. I wtedy zdecydowaliśmy – wydajemy Almanach. Co prawda, Pruszkowa w nim będzie niewiele, jeśli chodzi o treść, ale za to autorzy są związani z naszym miastem, tu mieszkają, tu się uczą i tworzą. Mają po siedemnaście, osiemnaście lat, są uczniami pruszkowskich szkół: LO im. T. Zana, LO im. T. Kościuszki i Technikum Ekonomicznego. Wiążą swoją przyszłość z Pruszkowem. Dlaczego nie dać im szansy, zwłaszcza w tak trudnej sytuacji, jak obecna.

Starsze grupy wiekowe mają swoje programy „50+”, „60+”, „70+”…

A co z osobami „30–”, które w czasie wolnym mają większe ambicje niż klikanie w klawiaturę smartfona, lajkowanie czy hejtowanie na portalach, forach i blogach, wrzucanie kolejnych złotych myśli czy fotek na Facebooka, Instagrama czy Twittera…

Almanach to coś dla nich.

Starszym czytelnikom wydawnictwo nasze może kojarzyć się z wydawanym od 1954 roku Almanachem Literackim Iskier. Ukazywał się on nieregularnie aż do drugiej połowy lat 80. XX w. (także pod tytułem Almanach Młodych). Na jego łamach publikowali m.in. Marek Hłasko, Ernest Bryll, Włodzimierz Odojewski, Małgorzata Hillar, Ireneusz Iredyński, Leszek Szaruga, Janusz Głowacki.

Chcemy, aby nasz Almanach miał znacznie bardziej otwartą formułę. Żeby był polem prezentacji dokonań młodych ludzi w różnych dziedzinach sztuki – w literaturze, plastyce, grafice, malarstwie, muzyce, rzeźbie, fotografii. Możemy zamieszczać zdjęcia rzeźb, nuty utworów, reprodukcje obrazów… Podstawowym kryterium będzie poziom, oryginalność i premierowy charakter prac. Podstawowym warunkiem co do autora – wiek (do 30 lat).

Nie ukrywamy obaw związanych z tym wydawnictwem, być może będzie to pierwszy i ostatni numer Almanachu. Wierzymy jednak mocno w powodzenie i rozwój pomysłu.

Mamy również nadzieję, że w przypadku przyszłych sukcesów naszych autorów, będą oni pamiętać, że debiutowali w Pruszkowskim Almanachu Młodych

Adam Rachocki

Informacje dla naszych przyszłych Autorów

Materiały można dostarczać na adres:

Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza

ul. Kraszewskiego 13

05-800 Pruszków

tel. 22 758 47 39

tel./fax 22 730 10 80

e-mail: ksiaznica_pruszkowska@biblioteka.pruszkow.pl

Materiały prosimy opatrywać dopiskiem: Almanach.

Materiałów niewykorzystanych nie odsyłamy, ale można je odebrać osobiście, po uprzednim umówieniu się.