Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

LATO W MIEŚCIE – FILIA NR 9

W ramach zajęć „Lato w mieście” 15 lipca 2020  dzieci ze
Szkoły Podstawowej nr 10 z klas 1-3 gościły w Filii Nr 9 Książnicy Pruszkowskiej

Przeczytaliśmy fragmenty dwóch książek – dwie różne historie o łamaniu podstawowych praw człowieka i ludziach, którzy przeciwstawiali się złu składając czasami najwyższą ofiarę: „Która to Malala” oraz „Wielcy Polacy, którzy ratowali świat”.


Spotykając się z dziećmi zadaliśmy im pytanie, które z ich praw jest dla nich najważniejsze. Polskie dzieci wskazują prawo do wyrażania swojego zdania. Właśnie to prawo ważne było też dla Malali Yousafzai,
pakistańskiej dziewczyny, która nie tylko z odwagą z niego korzysta, ale także śmiało mówi o kolejnym fundamentalnym prawie: prawie do nauki.
Cały świat usłyszał o Malali 9 października 2012 roku, kiedy w drodze ze szkoły została postrzelona w głowę. Strzały były karą za prowadzenie przez nią bloga o życiu w dolinie Swat pod rządami talibów. W wielu krajach możliwość chodzenia do szkoły jest traktowana jako przykra konieczność. Dla Malali i jej koleżanek nauka była upragnioną, jedyną szansą na lepszą przyszłość”.”
Postacie, które są bohaterami następnej książki to: m.in. Rudolf Weigl, który stworzył skuteczną szczepionkę na tyfus, czy Irena Sendlerowa, która ratowała żydowskie dzieci podczas II wojny światowej i Rodzina Turczyńskich z Brwinowa, która ratowała Żydów.
O ile Malala była dzieciom nieznana to o Irenie Sendlerowej słyszała większość.
Na koniec spotkania ogłosiliśmy konkurs rysunkowy związany z postaciami omawianych książek. Na koniec pruszkowskiego „Lata w mieście” najlepsze rysunki nagrodzimy książkami.