Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Filia nr 7 – kartki z kalendarza

Kalendarium rocznic i wydarzeń – marzec 2020

 

● 13 marca urodził się Jan Lechoń (1899-1956) – poeta i satyryk, eseista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy
poetyckiej „Skamander”, autor m.in. tomu wierszy „Karmazynowy poemat”.

● 14 marca urodził się Albert Einstein (1879-1955) – wybitny niemiecki fizyk, twórca teorii względności, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 r. Poczytajmy wspólnie cytaty z jego dzieł i listów – nie tylko na temat fizyki, ale także kondycji świata i człowieka, relacji i wartości.

● 21 marca – ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI.
Zachęcamy do czytania klasyków: Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii Grzegorza Leszczyńskiego pt. „Po schodach wierszy”, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego pt. „Nastolatki nie lubią wierszy”.
Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie pt.
„Wiersze współczesnych polskich poetów”.

● 21 marca – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ RASOWĄ.
Można w tym dniu przypomnieć wierszyk Tuwima Murzynek Bambo – uczący sympatii i szacunku dla innej rasy, pokazujący, że czarnoskóry
chłopiec ma takie same radości i problemy, zapraszający do integracji.
Warto sięgnąć też do opowieści Renaty Piątkowskiej „Która to Malala?” i „Hebanowe serce” oraz do książki „Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka”.