Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

RUMUN GONI ZA HAPPY ENDEM

 

 

13 lutego w Filii Nr 4 gościliśmy Bogumiła Lufta, pisarza, eseistę, byłego ambasadora w Rumunii i Mołdawii.

Pretekstem do spotkania była książka „RUMUN GONI ZA HAPPY ENDEM”. Rozmawialiśmy o skomplikowanej historii Rumunii, jej wieloetnicznych uwarunkowaniach i błyskawicznym awansie w upartym dążeniu do Europy. Nasz gość, poza ogromną wiedzą na temat tych tych zagadnień, posiada także niezwykły dar opowiadania o sprawach często trudnych w przejrzysty i zajmujący sposób.

Bardzo udane spotkanie uwiecznił Tomasz Malczyk z Głosu Pruszkowa.

 

Książka jest zbiorem dziennikarskich reportaży, esejów, wspomnień i relacji z działalności dyplomatycznej, który składa się na osobiste świadectwo Bogumiła Lufta o jego spotkaniach z rumuńską i mołdawską rzeczywistością. „Bogumił Luft oba te kraje lubi, ale przede wszystkim je zna i rozumie – napisał na okładce książki dr hab. Kazimierz Jurczak, kierownik Zakładu Rumunistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Z jego książki wyłania się skomplikowany i intrygujący obraz społeczeństwa żyjącego „okrakiem” pomiędzy Bałkanami a Europą Środkową i poddawanego od ponad wieku procesowi nieustannej modernizacji, nie wiadomo tak naprawdę, w jakim stopniu udanej, ale na pewno wciąż niezakończonej”. Ta książka nie nudzi, bo jest napisana z werwą, z którą autor opowiada o Rumunii.

 

 

BOGUMIŁ LUFT

Niezależny publicysta, pisarz i tłumacz literatury rumuńskiej. W latach 80. XX wieku pracował w redakcji katolickiego miesięcznika WIĘŹ. Obserwował na miejscu wizyty papieża Jana Pawła II w Kolumbii, Argentynie, Chile, Szwajcarii, Belgi, Francji i pisał o nich obszerne reportaże. Od 1990 roku do dziś bywa z różną intensywnością komentatorem telewizyjnym i radiowym. W latach 1999-2006 pracował w redakcji dziennika „Rzeczpospolita” jako redaktor, publicysta, komentator polityczny, a w latach 2001-2003 stały korespondent w Bukareszcie i Kiszyniowie. Świat rumuńskiej kultury, historii i teraźniejszości zgłębia od ponad trzydziestu lat. Od roku 1993 do 1999 był przez ponad sześć lat ambasadorem RP w Rumunii. W roku 1997 zorganizował pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną pierwszego niekomunistycznego prezydenta Rumunii Emila Constantinescu w Warszawie. Potem organizował pomoc polskich ekspertów przy rozpoczęciu reform, które doprowadziły po kilku latach Rumunię do członkostwa UE i NATO. W latach 2010-2012 był ambasadorem RP w Republice Mołdawii zwanej niekiedy „drugą Rumunią”.