Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SALONIK Z KULTURĄ – PROJEKT WASOWSKI

 

 

 W niedzielę, 23 czerwca o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury przy ulicy Hubala 5 w Pruszkowie odbył się ostatni przedwakacyjny Salonik. Mimo upału – wierni fani dopisali.

Wysłuchaliśmy kilka piosenek klimatycznego barda, Michała Konstrata

zachwycała nas zjawiskowa Dominika Świątek

 

ale przede wszystkim, naszym udziałem stałą się sentymentalna podróż w epokę Kabaretu Starszych Panów ( a nawet wcześniej) za sprawą młodziutkiego pieśniarza, Piotra Zubka – autora projektu „Wasowski z górnej półki”.

Spytajcie, czy było warto.

Do zobaczenia w październiku.

Fotografie Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa

 

WASOWSKI  Z  GÓRNEJ  PÓŁKI – PROJEKT  MUZYCZNY

Projekt muzyczny „Wasowski z górnej półki” to propozycja dla miłośników talentu Jerzego Wasowskiego oraz dla wszystkich ceniących piękno polskiej piosenki. Składa się z czternastu zapomnianych lub mało znanych kompozycji Mistrza i jednego utworu, którego autorem słów był Jerzy Wasowski. Całość aranżacji jest utrzymana w stylistyce i harmonii jazzowej, czyli zgodna z pierwotnym zamysłem kompozytorskim. Co ciekawe, znaczna część tekstów piosenek nie jest autorstwa Jeremiego Przybory, z którym Jerzy Wasowski jest automatycznie kojarzony.

Wartością projektu samą w sobie jest popularyzacja najwyższej klasy muzyki rozrywkowej. Panuje słuszna opinia, że gdyby Wasowski urodził się w Stanach Zjednoczonych, byłby na świecie rozpoznawalny na równi z Gershwinem. Poszukiwanie i prezentacja wciąż nie do końca poznanej twórczości Mistrza jest obowiązkiem kolejnych muzycznych pokoleń Polaków, w tym tych najmłodszych.

Pomysłodawcą  i „twarzą”  projektu jest Piotr Zubek, który dobrał utwory przy nieocenionym wsparciu merytorycznym Moniki i Grzegorza Wasowskich. Za wszystkie aranżacje odpowiada „Robert de Niro polskiego jazzu” –  Bogdan Hołownia. Wszystkie utwory zostały zarejestrowane w Studio S4/6 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego przy finansowym współudziale Konstantego Przybory i powinny pojawić się na rynku płytowym latem 2019 roku.

Tomasz Zubek

Uczestnicy projektu:

PIOTR ZUBEK

adept wokalistyki w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Wokalno –Estradowym i Wydziale Jazzu. Laureat licznych konkursów wokalnych, m. in. Grand Prix  Ogólnopolskiego  Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Koszalinie, Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistyki Estradowej we Wrocławiu i I miejsca na Festiwalu piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku; w 2016 roku dwukrotny laureat nagrody ZASP za najlepszą interpretację utworów Jonasza Kofty i Jeremiego Przybory.  Uczestnik muzycznych programów telewizyjnych, m. in. finalista 11. edycji „Must be the music – tylko muzyka” w 2016 r.

Młody wokalista w szeroko pojętej stylistyce jazzowej, od piosenki literackiej po swing. W swoich występach łączy inteligentną polską piosenkę ze standardami muzyki światowej. Wyróżnia go świetny feeling, barwa głosu, interpretacja i  swoboda sceniczna.

BOGDAN  HOŁOWNIA

Wybitny pianista jazzowy, aranżer i akompaniator; autor wszystkich aranżacji.

Absolwent Berklee College of Music w Bostonie, laureat Fryderyka za jazzowy album roku (2001). Wspólautor kilkudziesięciu albumów muzycznych. Współpracował z największymi postaciami polskiej sceny jazzowej: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Januszem Kozłowskim, Kazimierzem Jonkiszem, Wojciechem Pulcynem. Stworzył ponadczasowe duety z Grażyną Auguścik, Lorą szafran, Magdą Umer czy Chrisem Schittulli.

Na co dzień złoty człowiek i doskonały pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Profesor  Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach i Chodzieży.

 

MICHAŁ  JAROS

Kontrabasista, Michał Jaros – kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Policealnego Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie, oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
W 1996 r. na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu został uznany za Nową Twarz Polskiego Jazzu otrzymując nagrodę Grand Prix. Laureat licznych nagród i uczestnik najważniejszych festiwali Jazzowych w kraju i za granicą. Koncertował  i nagrywał z czołowymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak: Ishmael Wadada Leo Smith, Ronnie Cuber, Judy Bady, David Linx, , Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Grażyna Auguścik, Aga Zaryan.

 

WIESŁAW  WYSOCKI

Klarnecista, saksofonista, flecista i pianista; kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat głównych nagród na festiwalach: „Jazz Juniors” w Krakowie oraz „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu.

Współpracuje na co dzień z czołówką muzyków jazzowych. Grał na krajowych festiwalach w Oplu i Sopocie z orkiestrami Alex Band, Big Warsaw Band, Kukla Band. Brał udział w koncercie Natalie Cole i Raya Charlesa podczas ich występów w Polsce. Współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami muzycznymi. Niezastąpiony muzyk sesyjny.

 

PONADTO:

Dominika Świątek – pieśniarka, kompozytorka, polonistka. Interpretatorka piosenki poetyckiej. Kierownik muzyczny Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego.

Komponuje muzykę do wierszy polskich poetów. Wydała trzy płyty ze swoimi kompozycjami: do wierszy Zbigniewa Herberta („Siódmy anioł” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Juliusza Słowackiego („Proroctwo” pod patronatem Senatu RP) oraz współczesnego poety – Jerzego Hajdugi („Coraz ciszej”).

 Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych: „Mandelsztam” według poezji Osipa Mandelsztama i „Ginczanka” według poezji Zuzanny Ginczanki (prezentowanych w Teatrze Żydowskim w Warszawie), „Gonimy dopóki żywi” opartego na twórczości Czesława Miłosza, zrealizowanego przez Teatr Hybrydy, a także „Czas śpiewu kobiety” według twórczości Marleny Zynger.

 W jej repertuarze znajduje się piosenka francuska, rosyjska, pieśni Jacka Kaczmarskiego, piosenki Agnieszki Osieckiej, piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk.

 Koncertuje w całej Polsce, m.in. występowała w Teatrze Żydowskim w Warszawie, Teatrze Słowackiego w Krakowie, Piwnicy pod Baranami, Teatrze im. S. Witkiewicza w Zakopanem oraz za granicą, m.in. w Niemczech, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Rosji i w USA.

 

Michał Konstrat

Absolwent Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewający autor, twórca muzyki do wierszy znanych poetów m.in. Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Williama Shakespeare`a i Jarosława Iwaszkiewicza. Wykonawca, interpretator oraz tłumacz pieśni bardów rosyjskich (Olega Mitiajewa, Aleksandra Dolskiego, Aleksandra Rozenbauma, Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego). Akompaniuje sobie na gitarze klasycznej. Współtwórca płyty pt. „Nasz Wysocki” (MTJ, 2013), na której znalazły się wybrane utwory Włodzimierza Wysockiego.

Uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej, poetyckiej i poezji śpiewanej. Współpracuje z Piotrem Kajetanem Matczukiem (fortepian, gitara), Małgorzatą Sroczyńską (wiolonczela) oraz Marcinem Prokopiakiem (fortepian). Poza piosenkami autorskimi oraz pieśniami bardów rosyjskich sięga również po utwory Przemysława Gintrowskiego oraz Jacka Kaczmarskiego. Niedługo ukaże się płyta Michała pt. „Spotkanie po latach”, na której znajdą się utwory własnego autorstwa. Jest również autorem projektu muzycznego „Śladami Adama Mickiewicza – Sonety Krymskie”, który również niebawem ujrzy światło dzienne. To pierwszy taki projekt, w którym zostaną umuzycznione wszystkie sonety z tego słynnego cyklu.

 

W latach 2001-2008 nagradzany lub wyróżniany za swoją twórczość autorską podczas:

 • Iłżeckich Spotkań z Balladą w Iłży;
 • Ogólnopolskiego Festiwalu „Spotkanie Bardów” we Włocławku;
 • Ogólnopolskich Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki „SMAK” w Myśliborzu;
 • Nocnych Spotkań z Piosenką Turystyczną i Poezją Śpiewaną w Radomiu;
 • Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Autorską „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim;
 • Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską w Biłgoraju;
 • Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „PIOSTUR” w Andrychowie;
 • Ogólnopolskiego Konkursu „Przybycie Bardów” w Warszawie;
 • Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami w Gorlicach;
 • Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej „Dopóki jestem uśmiechem, słowem, gestem..” w Sieradzu;
 • Piaseczyńskiego Zlotu Piosenki Różnej „PZPR” w Piasecznie;
 • Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie.

 

Jest również zdobywcą: 

 • – I miejsca na  I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Poetyckiej im.Bułata Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość” w Hajnówce; 
 • – Grand Prixna Międzynarodowym Festiwalu im. W. Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” w Warszawie. 

Gospodarzem programu będzie – jak zawsze – Antoni Muracki.