Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Lekcja biblioteczna w Filii Nr 1

 

Dzień Bibliotek i Bibliotekarza

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek obchodzonego 8  maja, w Filii nr 1 Książnicy Pruszkowskiej odbyła się lekcja  biblioteczna pt. „Bibliotekarz w pracy”. Gościły u nas przedszkolaki z  Niepublicznego Przedszkola „Piotruś Pan” w Pruszkowie.

Na wstępie  dzieci wysłuchały kilku słów na temat dzisiejszego święta, które  rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, a więc okres wyjątkowo  promujący czytelnictwo i rolę bibliotek i bibliotekarzy w  społeczeństwie.

Dzieci dowiedziały się, że praca bibliotekarza to nie  tylko wypożyczanie książek i prowadzenie lekcji bibliotecznych, ale  też ogrom pracy związanej z obsługą księgozbioru, a także  organizowanie wystaw i spotkań, gromadzenie materiałów związanych z  naszym regionem i wiele innych prac, których na co dzień nie widać.  Przypomnieliśmy też wspólnie zasady korzystania z biblioteki i  konieczność poszanowania książek. Rozmawialiśmy na temat roli, jaką  pełnią książki w naszym życiu i jak cenne jest korzystanie z nich na  co dzień. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania „Kicia  Kocia w bibliotece”, a następnie zwiedziły nasz biblioteczny lokal. 

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się, jak zawsze, kącik  czytelniczy dla najmłodszych. Przedszkolaki po raz kolejny miały  okazję przeglądać i komentować kolorowe i bogato ilustrowane książki z  ich ulubionymi bajkami.

 

Na zakończenie Panie przedszkolanki  wypożyczyły kilka wybranych pozycji, by móc je czytać w przedszkolu i  tym samym wspomagać rozwój czytelniczych zainteresowań. Zgodnie z  maksymą A. Puszkina „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.  Czytanie najlepszą nauką”, wszyscy zgodzili się, że telewizor, ani  komputer nigdy nie zastąpi nam mądrej i ciekawej książki.

Zakończenie dzisiejszego spotkania było niezwykle wzruszające. Przedszkolaki wręczyły nam prześliczne, samodzielnie przygotowane książeczki! Nie sposób wyobrazić sobie piękniejszego wyrazu uznania naszej pracy.

Każdego dnia  staramy się, aby nasza biblioteka była miejscem przyjaznym, ciekawym i  inspirującym, a także magicznym- zwłaszcza dla najmłodszych  czytelników- dlatego nieustannie zapraszamy do świata książek, który  jest dla nas wszystkich wspaniałą skarbnicą wiedzy i odskocznią od  codziennej rzeczywistości.

Monika Mikuszewska