Pobierz książkowy NIEKALENDARZ

 

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DKK

Polub nas na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

ALE MUSICALE!

spotkanie z Danielem Wyszogrodzkim

 

21 lutego w Filii Nr 4 gościliśmy Ałbenę Grabowską, Daniela Wyszogrodzkiego oraz Czytelników – fanów przyszłych i obecnych tej formy rozrywki.

Słuchaliśmy o historii, dniu dzisiejszym i przyszłości musicali, o Leonardzie Cohenie, Bobie Dylanie, Brodwayu, West Endzie i – oczywiście – o Rolling Stonesach.

 

Uczta! Dziękujemy wszystkim za obecność, Danielowi Wyszogrodzkiemu za obecność i Ałbenie Grabowskiej za urokliwe prowadzenie.

 

Fotografie – Andrzej Tomasz Malczyk, Głos Pruszkowa – więcej fotografii w naszej Galerii.

 

Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor, także dziennikarz muzyczny. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, kurator Teatru Starego w Lublinie.

Autor książki biograficznej Satysfakcja – The Rolling Stones (sześć wydań, pierwsze w 1989) oraz poetyckich przekładów książek Leonarda Cohena. Tłumaczył także wybrane komiksy Hergé’a z serii Przygody Tintina (Egmont Polska, 2011). Tłumaczy teksty śpiewających poetów (m.in. Leonard Cohen, Bob Dylan), bardów ludowych (Woody Guthrie) i tradycyjne utwory amerykańskiej muzyki folk.

Jest autorem tekstów piosenek dla Seweryna Krajewskiego, Łukasza Zagrobelnego i Krzysztofa Krawczyka.

 

O książce

Broadway, West End i reszta świata – sto lat musicalu!

Napisane z polotem teksty o spektaklach i ich twórcach. Omówienia tak ważnych musicali jak West Side Story, Hamilton, Jesus Christ Superstar, Hair, Metro czy Les Misérables. Opowieści o gigantach: George’u Gershwinie, Leonardzie Bernsteinie czy Andrew Lloydzie Webberze. Nie brak także zakulisowych anegdot i ciekawostek o premierach, sukcesach, klapach, skandalach i namiętnościach.

Daniel Wyszogrodzki zaprasza w fascynującą podróż: od kompozytora do teatru, od premiery do sukcesu, od Broadwayu po Warszawę.

 

Pierwsze opinie czytelników

Daniel Wyszogrodzki, wybitny znawca musicalu, napisał książkę, jakiej jeszcze w Polsce nie było – książkę potrzebną i myślę, że przez wielu długo wyczekiwaną. Fani i miłośnicy teatru muzycznego będą zachwyceni!

Łukasz Zagrobelny

 

Śledząc historię musicalu, autor nie traci z oczu związków Broadwayu z jazzem, co nas niezwykle cieszy, bo większość standardów Wielkiego amerykańskiego śpiewnika pochodzi z musicali.

Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowski

Daniel napisał rzecz niezwykłą – wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o musicalu, ale baliśmy się zapytać.

Grzegorz Turnau