Pobierz książkowy NIEKALENDARZ

 

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DKK

Polub nas na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

A wy wójta się nie bójta

 

 

2 grudnia, w niedzielę o godzinie 18.00 w Sali koncertowej Spółdzielczego Domu Kultury przy ulicy Hubala 5 w Pruszkowie miejsc na widowni zabrakło. Szczelnie wypełniona publicznością, wymusiła na organizatorach uzupełnienie ich o dodatkowe krzesła. Czy to zasługa wykonawców, czy chwytliwego tytułu grudniowego Saloniku, czy też duch Wojciecha Młynarskiego unoszący się nad tym niedzielnym wieczorem – nie nam oceniać. Jednym słowem – dawno nie mieliśmy takiej frekwencji.

Program, poza wstępnymi prezentacjami czterech bardów, składał się z satyrycznych tekstów Wojciecha Młynarskiego, które ani trochę nie straciły świeżości, a nawet wydawały się napisane całkiem niedawno. Cóż – historia jak zwykle zatoczyła koło.

Ponad dwie godziny znakomitej zabawy, zarówno dla publiczności jak i wykonawców.

W programie wystąpili: Marek Bartkowicz,

Andrzej Ozga,

Marek Majewski,

Antoni Muracki

oraz Piotr Karol Sawicki za fortepianem.

 

 Marek Bartkowicz – jeden z wykonawców pisze:

Wojciech Młynarski – to guru autorów piosenek. Niedawno zmarły, utrwalony w piosenkach popularnych autor. Lecz Młynarski miał również inne autorskie oblicze. Przekorne, satyryczne, przenikliwe. Był prawdziwym współczesnym bardem. Nie pozostawał obojętny wobec tego, co się wokół niego działo. A ponieważ żył na zakręcie historii (marzec, czerwiec, grudzień, sierpień, kolejny grudzień i wreszcie transformacja) z zapałem wręcz kronikarskim dokumentował swe nastroje wobec zdarzeń politycznych i społecznych, przewrotów czy pozornej stabilizacji. Tego w piosenkach pop się nie robi, bo piosenka ma się podobać wszystkim i być, jak mówią dziś miłośnicy diskopolo – rytmiczna i łatwa. Tymczasem Wojciech Młynarski miał poglądy i je wyrażał. A ponieważ nam jego racje wyrażane w piosenkach niezwykle pasują, to aż nas korci, by Państwu je zaprezentować. Piszę to w imieniu swoim i kolegów, z którymi przygotowaliśmy program „Wy wójta się nie bójta”. Dla wszystkich nas (również autorów piosenek) Wojciech Młynarski był wzorem autora doskonałego. W programie sięgnęliśmy do piosenek Mistrza, w których najpełniej zaprezentował talent do inteligentnej i ostrej satyry.

 

Marek Bartkowicz – z wykształcenia aktor, ponadto literat, autor przekładów piosenek, animator kultury, sporadycznie reżyser i autor scenariuszy. Laureat festiwali piosenki niebanalnej. Zdobywca miedzy innymi Grand Prix Nagrody im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej Oppa’2000, Wydał dwie płyty „Rozciąłem na pół” i „Hotel bez klamek”. O tej ostatniej portal Strefa Piosenki napisał: „Płyta dla specyficznego słuchacza, dla którego piosenka nie jest wyłącznie pretekstem do pobujania się. To 15 piosenek z tekstem i puentą. Materiał doskonale opisuje otaczającą nas rzeczywistość, która często wesoła nie jest, a jednak autor traktuje ją z humorem. Nie jest smętnie. To piosenki pisane i śpiewane z przymrużeniem oka, a do tego ładnie oprawione muzycznie. Marek Bartkowicz pisze znakomite, dowcipne, inteligentne, niebanalne teksty.

 

Marek Majewski – autor, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista.

Jest scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych, m.in. własnego programu telewizyjnego Kabaretowa Lista Przebojów.

W latach 70. i 80. XX w. wraz z Ewą Gaworską współtworzył zespół z kręgu piosenki studenckiej „Zegar z kukułką” (reaktywowany w roku 2012 w ramach festiwalu OPPA). Między 1989 a 2005 r. wraz z Marcinem Wolskim współtworzyli wszystkie telewizyjne i radiowe polityczne szopki noworoczne. W 2005 na Gdańskim VI Festiwalu Dobrego Humoru wspólnie z Wolskim otrzymali nagrodę za najdowcipniejszy program rozrywkowy – polityczna szopka noworoczna pod tytułem Teraz wyspa (Program 1 Telewizji Polskiej). Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010[2] oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.

 

Andrzej Ozga –  aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser, absolwent PWST w Warszawie (1981), trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od czasu studiów autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy polskiej estrady jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński. Ma na swym koncie realizacje teatralne i telewizyjne w oparciu o utwory lub tłumaczenia jego autorstwa. W 2006 roku w XV Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie otrzymał pierwszą nagrodę publiczności dla spektaklu Edith i Marlene Evy Pataki Teatru Dramatycznego z Elbląga.

Piotr Karol Sawicki – kompozytor, pianista, performer.
Absolwent Wydziału Kompozycji i Aranżacji Jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Występował jako pianista w spektaklu „Moja Mama Janis” w Teatrze Roma i kabarecie STS 96, a w big-bandzie Jazz-Radia w klubie Akwarium grał na kontrabasie.
Rekonstruował partytury Krzysztofa Komedy na podstawie rękopisów i nagrań. Współpracował z Marią Sadowską, Jolantą Litwin-Sarzyńską oraz zespołem Kaliber 44. Występował na festiwalach jazzowych w Rosji z Tamara Raven.
Zaaranżował dla Chóru Uniwersytetu Warszawskiego utwór „Mas Que Nada”, który został wykonany na konkursie w Legnicy, za co Chór Uniwersytecki otrzymał I miejsce.
Ulubione polskie kolędy we własnych aranżacjach nagrał na płycie „Smooth Jazz Christmas.pl„. Wraz ze swoim zespołami występował we Włoszech ( na Międzynarodowym Festiwalu Eddie Lang Jazz Festival) a także w Niemczech, Szwecji i na Ukrainie.
Lider zespołu Warszawa Kyiv Express, z którym nagrał płytę Huculski Blues, wygrał konkurs „Zrób głośniej” oraz wystąpił na festiwalu Era Jazzu. Obecnie przygotowuje debiutancką płytę tria jazzowego i pisze piosenki do słów Jacka Wasilewskiego, autora scenariuszy seriali, filmów dokumentalnych i sztuk teatralnych (m.in.” Ojciec Bóg” ).

Należy do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Antoni  Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk

Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki.

    Jednak z natury Antoni jest lirykiem. Śpiewa o uczuciach i zachwycie nad światem. Ten rys jego twórczości dobitnie podkreślają urokliwe melodycznie i  niebanalne harmonicznie kompozycje, z wirtuozowskimi partiami gitary. Muzycznie bliski jest balladzie jazzrockowej, ale nie stroni też ostatnio od przetworzonych motywów etnicznych i ludowych, czy rytmicznej ballady o cygańskiej proweniencji.