Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

I Wojewódzki Przegląd Teatralny

 

PRAWDZIWE ŚWIĘTO TEATRU

W ramach realizacji II edycji Budżetu Obywatelskiego Książnica Pruszkowska i Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie – jako współorganizatorzy – podjęli trud przeprowadzenia I Wojewódzkiego Przeglądu Młodzieżowych i Dorosłych Zespołów Teatralnych.

Regulaminy i termin zostały ustalone na 20 i 21 października, jednak wybory samorządowe wymogły na organizatorach prezentację zespołów tylko w sobotę 20 października.
Wydrukowano plakaty, zaproszenia, przygotowano grupę wolontariuszy do pomocy w organizacji Przeglądu i opieki nad występującymi zespołami.
Przyjezdni przebywali w Pruszkowie od godziny 10.00 do 20.00. Zwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury, odbyli spacery po mieście i spotkali się ze swoimi rówieśnikami z innych zespołów. Dla wszystkich wykonawców i ich opiekunów zapewniono słodki poczęstunek, a w godzinach popołudniowych – obiad.
Jury oceniające pracę zespołów, po każdej prezentacji spotykało się z artystami omawiając oglądane spektakle. Była to dodatkowa lekcja teatralna, a skład jury gwarantował serdeczne podejście do uczestników amatorskich poczynań młodzieży i wysoko oceniał wyniki wspaniałej realizacji instruktorskich pomysłów.


Przewodniczącą Jury była aktorka, Bożena Furczyk, zaś członkami Robert Kibalski – także aktor oraz Gerard Położyński – reżyser i animator kultury.


Należy przyznać, że poziom prezentowanych spektakli był bardzo wysoki, mimo że w większości aktorami była młodzież ( ale już od kilku lat realizująca się teatralnych próbach, spektaklach czy warsztatach).
Pozytywnie zaskakiwał repertuar, dekoracje, gra świateł, dźwięk – jako odrębna część spektaklu, ruch sceniczny, elementy tańca, mimika, staranność dykcyjną oraz absolutne zdyscyplinowanie sceniczne.


Jury cztery zespoły nagrodziło nagrodami finansowymi.
Nagrodę Pierwszą – w kwocie 4.000 złotych otrzymał zespół „Expoart” z Piaseczna za spektakl „Na początku zawsze jest chaos” twórczo wykorzystujący motywy z „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ale co to znaczy – wykorzystujący? Tekst stał się prowokacją do nadbudowywania na nim nowych znaczeń, zabawy, filozofii życia zwierząt i ludzi, biblii i czasów dzisiejszych. Dwudziestu młodych aktorów na oczach widowni przechodziło metamorfozy, bawiąc siebie i widzów. Tego nie da się opowiedzieć – to trzeba zobaczyć!


Dlatego też prowadziliśmy rozmowy o ponownej prezentacji tego spektaklu w Pruszkowie, dla młodzieży szkół średnich. Uzmysłowi to odbiorcom, za co należy cenić autora, pomysły realizatorów i wyczyny aktorów. Reżyserami tego spektaklu są Joanna Chułek i Anna Kolanowska. Od sześciu lat pracują z młodzieżą oraz dziećmi i widać wyniki tej wspaniałej pracy. Gratulacje.


Druga nagroda – w kwocie 3.000 złotych – trafiła do zespołu „Strefa Podmiejska” działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie, za przedstawienie „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka w reżyserii Bogusławy Okasz-Klossi.


Czterech dorosłych wykonawców, trzy krzesła i trzy walizki – niby niewiele – a jest to pokaz absolutnej dyscypliny aktorskiej. Zarówno w słowie, ustawieniach, gestach, jak i podporządkowaniu tego wszystkiego poczuciu absurdu autora. Dodatkowego waloru doszukaliśmy się w prezentacji w przeddzień wyborów. Drapieżny i arcyludzki. Wielki – mały teatr!
Trzecią nagrodę – w wysokości 1.500 złotych przyznano ex aequo dwóm grupom. Teatrowi „Łups” pracującemu w Centrum Kultury w Piasecznie, za spektakl „Jak jest”.

To niezwykle trudny do realizacji tekst Maliny Prześlugi, adresowany do młodzieży, która rozmawia i poznaje swoje zmysły. To jakby artystyczna lekcja z przygotowania do życia. Ale na pewno potrzebna. Zastąpi wiele uwag czy przestróg nauczycieli i rodziców. W czasach szybkiego życia i dominującej popkultury ten spektakl w wykonaniu młodzieży to ewenement. Reżyserowała Ewa Kłujszo.
Drugim zespołem, który otrzymał trzecią nagrodę był teatr „Etna” pracujący w Centrum Kultury w Piasecznie, pod kierunkiem Anny Kolanowskiej. Grupa pokazała spektakl oparty na jednej z bajek ze zbioru „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego.


„Jak Gyon zostawał starszym panem”, to filozoficzna przypowieść, brawurowo grana przez siedmioro młodych wykonawców, z pomocą interesującej scenografii, kostiumów, przyciągającej uwagę charakteryzacji, wyrazistej mimiki i ruchu. Temat trudny – realizacja bardzo sprawna.
Na zakończenie wspomnę, że oprócz nagród finansowych, wręczono pakiety książek o teatrze i Pruszkowie:
– od prezydenta Pruszkowa dla Joanny Chułek – za reżyserię,
– od Starosty Powiatu Pruszkowskiego dla najmłodszej aktorki – Mai Mularuk,
– od Dyrektorki Młodzieżowego Domu Kultury dla Wojciecha Stępniaka – za główną rolę męską
– od Dyrektora Książnicy Pruszkowskiej dla Anny Kolanowskiej – za reżyserię.

 


I jeszcze pytanie. Która instytucja kultury podejmie się w następnym roku kontynuacji tego Przeglądu?

Promocja naszego miasta w całym województwie gwarantowana.
Gerard Położyński.