Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Filia Nr 5 w Przedszkolu Nr 11

  

Zanim ukształtuje się u dziecka właściwa postawa patriotyczna, postawa wobec Ojczyzny jako całości, musimy wyrobić u naszych wychowanków przywiązanie do szczegółowych pojęć: symboli narodowych, obyczajów, obrzędów, piękna przyrody ojczystej szacunku do rodziny bo w tym wieku Ojczyznę dla dziecka stanowi dom rodzinny .

 Przedszkolaki z  grupy :5,6 –latki – “JEŻE” uczestniczyły w tworzeniu i układaniu „Kodeksu postaw patriotycznych”. Zajęcie w tym dniu rozpoczęło się od powitania w progach naszej grupy Pani Ewy Zaremby z zaprzyjaźnionej z nami Książnicy Pruszkowskiej  Spotkanie było krótką lekcją przypominającą ważne wydarzenia z historii Polski i wprowadzeniem do odpowiedzi na pytania: Kto to jest patriota ?, Kto może być patriotą?, Czy przedszkolak też może być patriotą ?, Co to znaczy kochać ojczyznę? Dzieci wiedzą, że każdy mały patriota powinien: znać symbole narodowe, wskazać na mapie ważne miejsca, znać hymn naszego kraju, wiedzieć jak się zachować słysząc go , dostrzegać piękno naszej przyrody, znać swoją miejscowość. Po krótkiej „Wyprawie po Polsce”, utrwalającej wiedzę starszaków na temat Ojczyzny przystąpiliśmy z wielkim zaangażowaniem do najważniejszego zadania w tym dniu – układania „Kodeksu małego patrioty”.

Dzieci podzielone na małe zespoły otrzymały koperty z ilustracjami      symboli narodowych, w formie puzzli  i miały ułożyć je w całość. Podczas pokazu i pogadanki zostały wspólnie z dziećmi ułożone hasła , z których składa się Kodeks młodego patrioty. Na koniec każdy przedszkolak z dumą przyklejał na kodeks wykonaną przez siebie wizytówkę – odrysowaną i wyciętą dłoń dziecka pokolorowaną na biało -czerwono. Gotowy obrazkowy „ Kodeks małego przedszkolaka” dzieci przekazały pani dyrektor, która umieściła kodeks na holu przedszkola.

Kodeks małego patrioty:

 – Jestem Polakiem , mówię po polsku.

– Wiem, że mój kraj to Polska, a jego stolica to Warszawa

– Znam i szanuję symbole narodowe: biało – czerwoną flagę, białego orła na czerwonym

tle i hymn„ Mazurek Dąbrowskiego”.

  • Gdy słyszę mój hymn narodowy stoję na baczność

– Miejscowość, w której mieszkam to Pruszków, potrafię opowiedzieć o nim legendę,

znam zabytki i ważne miejsca.

– Moja rodzina to mama, tata, dziadkowie, rodzeństwo, kocham ich i są dla mnie

najważniejsi.

– Znam polskie tradycje i obrzędy świąteczne. Moje ulubione święta to Boże Narodzenie

i Wielkanoc.

– Ważne dla mnie święta narodowe to 11 listopada – Dzień Niepodległości, 2 maja święto flagi i 3 maja-Święto Uchwalenia Konstytucji .

  • Jestem wzorowym przedszkolakiem.
  • Pomagam innym , szanuje koleżanki i kolegów z przedszkola, chętnie się z nimi bawię.
  • Jestem opiekunem ojczystej przyrody dbam o nią i szanuję ją .
  • Poznaję historię mojego kraju.
  • Szanuję zabytki i miejsca pamięci narodowej.

Interesuję się historią Polski.