Pobierz książkowy NIEKALENDARZ

 

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DKK

Polub nas na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO

 

Oficyna wydawnicza Książnicy Pruszkowskiej informuje, że ukazała się nasza najnowsza publikacja.

 

Bogusława Bożena Kępkowska

ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO na terenie Pruszkowa i powiatu     pruszkowskiego 1916-2016

16×23 cm, 111 stron [16] stron, fotografie, oprawa twarda, szyta

ISBN 978-83-62144-56-3

cena 30 PLN

Jubileusz 110-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego, który obchodzono w roku 2016 to okazja do refleksji nad historią i współczesnością polskiej oświaty.

Czas zaciera ślady, fakty idą w zapomnienie. Z zachowanych dokumentów, protokołów z posiedzeń Zarządu Oddziału ZNP w Pruszkowie, z okresowych sprawozdań, kronik oraz źródeł archiwalnych zachowanych w Archiwum ZG ZNP w Warszawie oraz w Archiwum Oddziału Powiatowego ZNP w Pruszkowie, a także dzięki opracowaniom dotyczącym ruchu związkowego Autorka starała się odtworzyć w zarysie historię Pruszkowskiego Oddziału ZNP.

Historia ZNP – organizacji pracowników oświaty i nauki – to przede wszystkim historia działalności konkretnych ludzi, ofiarnych działaczy społecznych, którzy byli entuzjastami tej pracy, przyjaciółmi dzieci i młodzieży, którą uczyli i wychowywali. Zasłużyli się nie tylko swojej organizacji związkowej, ale także polskiej szkole, oświacie, nauce i kulturze. Służyli swojej ojczyźnie. Wielu zapłaciło za to cierpieniem i życiem.

Zamiarem Autorki było rzetelne przedstawienie faktów i działań związkowych zespołów i ludzi, którym przyszło żyć i działać w konkretnych warunkach historycznych i w określonych uwarunkowaniach społeczno-politycznych. Byli oni działaczami swoich czasów.

Z takiego dystansu należy oceniać ich działania, ograniczone możliwości i osiągane wyniki.

Nauczyciele-związkowcy zapisali chlubną kartę w dziejach oświaty pruszkowskiej i mazowieckiej.

Trzeba zadbać o to, aby dokonania poprzedników utrwalić w pamięci współczesnych i przekazać przyszłym pokoleniom nauczycieli.