Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Salonik z Kulturą

 

 21 kwietnia mieliśmy cudowną okazję uczestniczyć w najnowszej edycji Saloniku z Kulturą. Tym razem naszymi i Antoniego Murackiego gośćmi był Jacek Kleyff wraz z Kapelą Drewutnia, którzy zaprezentowali między innymi pruszkowskim widzom swoją najnowszą płytę Jacek Kleyff & Kapela Drewutnia.

 

 

Kapela znana jest już pruszkowskiej publiczności, a jej żywiołowa muzyka spotkała się z równie życzliwym przyjęciem, jak przed kilkoma laty.

Jacek Kleyff zaprezentował większość utworów ze swojej najnowszej płyty, nad którą pracował wraz z zespołem.

 

Po koncercie długo podpisywał swoją płytę. Chętnych było wielu…

Fotografie Tomasz Malczyk i Adam Kalicy. Więcej w naszej Galerii.

Jacek Kleyff, pieśniarz, poeta, kompozytor, aktor i malarz, zaprosił do współpracy ośmioosobową polską Kapelę Drewutnia z Lublina. Wspólnie stworzyli album, który oczarowuje bogactwem dźwięków i zabiera słuchacza w niezwykłą podróż do korzeni muzyki ludowej.

https://www.youtube.com/watch?v=JDE_GRVP7xs

 

 

Jacek Kleyff

 

Bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz.

Syn architekta i wykładowcy akademickiego Zygmunta Kleyffa. W 1979 roku Jacek Kleyff uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta Politechniki Warszawskiej.

Współtwórca – wraz z Michałem Tarkowskim i Januszem Weissem – legendarnego kabaretu Salon Niezależnych. Wokalista i muzyk zespołu Orkiestra Na Zdrowie (ONZ), z którym koncertuje i nagrywa płyty. W 2006 roku podczas wyborów samorządowych starał się o mandat radnego m.st. Warszawy z list Komitetu Wyborczego Wyborców Gamonie i Krasnoludki, jednak bezskutecznie.

 

Kapela Drewutnia o sobie

Olga Iwanicka – śpiew, reco-reco, triangiel    

Anna Różycka – skrzypce, suka biłgorajska, mandolina, mazanki, śpiew

Małgorzata Wilczyńska – Mazur – bałałajka basowa, whistle     Dariusz Banul – basy sądeckie

Jan Dzwonkowski – śpiew, harmonijka ustna    

Grzegorz Mazur – akordeon, śpiew

Piotr Michalski – sopiłki, wołynka, gajdica, dżołomiga, fujara, śpiew    

Dariusz Mikułowski – bałałajka, śpiew

Mariusz Wołkowicz – gitara, mandola, mandolina, toushpulur, śpiew   

Lubomir Ziółek – waltornia, darabuka, ksylofon, śpiew

Piotr Ziółek – bęben huculski, tamburino, śpiew, prowadzenie zespołu

Gramy utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w naszym repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski…

Zjednoczyły nas, pochodzących z różnych krańców Polski, wspólne fascynacje muzyczne, ale także niepowtarzalny klimat Ziemi Lubelskiej, na której postanowiliśmy osiąść i na której – pośród lasów, wody i pól Krężnicy jarej – znalazło się miejsce na siedzibę zespołu.

Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Staramy się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz – stosując dostępne instrumentarium – oddać w pełni ich nastrój.

Instrumentarium naszego zespołu tworzą instrumenty tradycyjnie obecne w polskiej muzyce ludowej, jak akordeon, bęben, klarnet, mandola, skrzypce, tamburyn, jak i inne, wykorzystywane w muzyce regionów, z których kultury czerpiemy – ukraińska sopiłka, huculski bęben, rosyjska wołynka czy bałałajki.

Specyfiką naszej muzyki jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć u nas również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowo-amerykańskie reco – reco, czy mongolski toushpulur. Za ich pomocą staramy się oddać całe bogactwo opracowywanych przez nas utworów.

Koncertujemy na terenie całego kraju oraz poza granicami, uświetniając festiwale, imprezy plenerowe, folkowe zabawy taneczne, wesela i bankiety.

Współpracujemy z ośrodkami kulturalnymi Lubelszczyzny, Zakładem Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej, mniejszościami etnicznymi i Stowarzyszeniem Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki”.

Kapela była też pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszego w Polsce międzynarodowego Folkowego Festiwalu Kolęd Słowiańszczyzny „Kolędowe Gody z Folkowej Zagrody”.

 

Antoni  Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk

Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki.

    Jednak z natury Antoni jest lirykiem. Śpiewa o uczuciach i zachwycie nad światem. Ten rys jego twórczości dobitnie podkreślają urokliwe melodycznie i  niebanalne harmonicznie kompozycje, z wirtuozowskimi partiami gitary. Muzycznie bliski jest balladzie jazzrockowej, ale nie stroni też ostatnio od przetworzonych motywów etnicznych i ludowych, czy rytmicznej ballady o cygańskiej proweniencji.