Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

WYLATUJĄ NAD MIASTO POECI

WYLECIELI NAD MIASTO POECI

 

 

Wylecieli nad miasto poeci, pozbierali słowa i wylądowali miękko na ulicy Hubala – w miejscu dobrze im znanym i dla nich przyjaznym. Nikt chyba się nie spodziewał, że w taką pogodę Spółdzielczy Dom Kultury znów będzie pękał w szwach. Że znów będzie gorąco od emocji i duszno od westchnień. A jednak.

Na niedzielny wieczór z Salonikiem stawili się jego wierni fani i przyjaciele oraz sporo nowych twarzy. W sumie – jak zawsze – komplet, pełna sala.

Było jesiennie, lirycznie, refleksyjnie i nostalgicznie. Ale nie brakowało też ( oj, nie brakowało!!!) elementów humoru, a nawet groteski. Artyści umiejętnie grali na instrumentach i emocjach, na tyle płynnie zmieniając nastroje publiczności, że ponad dwugodzinny program zdał się chwilą zaledwie. Usłyszeliśmy głosy poetów znanych i uznanych – jak Dylan Thomas, Josip Brodski czy Włodzimierz Wysocki – w znakomitych, poruszających do trzewi interpretacjach Mirka Czyżykiewicza, bliższych nam kulturowo – Jonasza Kofty i Andrzeja Waligórskiego oraz utwory i kompozycje własne naszych znakomitych gości w aranżacjach Antoniego Murackiego i Marka Bartkowicza. Ten ostatni wraz z Andrzejem Ozgą każde wyjście na scenę, piosenkę, skecz czy wiersz liryczny przekształcał w mini etiudę aktorską.

Wielką niespodziankę sprawił pruszkowskiej publiczności dawno u nas nie widziany ( a znany i lubiany) Tomasz Kordeusz, który pojawił się „ z doskoku” i doskok ów okazał się nad wyraz efektowny.

Publiczność opuszczała Klub zachwycona, poruszona i usatysfakcjonowana, a Salonik ugruntował swoją pozycję jednej z najlepszych, sztandarowych propozycji kulturalnych Pruszkowskiej Książnicy.

 

Grzegorz Zegadło

Fotografie: Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa oraz Adam Kalicy – Artysta Osobny

więcej fotografii w naszej Galerii

 

Wrażenia widzów:

 

Robert Zapora – Wrażeniowy felieton z koncertu Mirka Czyżykiewicza

22.10.2017 godz. ok 21.00/ Pruszków , Hubala 5

Wysyłam światła z wnętrzności świata widzialnego

Ja

Duszony duszą człowiek.

Sześciostrunowy karabin maszynowy rozgrzewa do czerwoności zmysły

moje i wasze.

Ja

Don Kichot narowistych koni łkający rzewnie

grzywą serca.

Krzyczę

Jestem poetą poetów grzmotu

Ja

Czysta żywa niewinność

Artysta

 

Zanim „zwierszuję” cokolwiek jakieś wariacje – niekoniecznie na temat –

o wzruszeniach z koncertu i LUDZIACH Z PLAKATU – czyli o Andrzeju – Andrzej Ozga, Antonim – Antoni Muracki, Marku – Marek Bartkowicz i Mirku – Mirek Czyżykiewicz, oraz o towarzyszących im muzykach Witoldzie -Witold Cisło i Piotrze – Piotr Sawicki, dodam jeszcze że , w charakterze POZAPLAKATOWEGO SUPLEMENTU, W NAJLEPSZYM GATUNKU, wystąpił także TOMASZ KORDEUSZ:

TAKIE SOBIE – PLECENIE WŚROD NOCNEJ CISZY

– godzina 2.37 – co może – choć nie musi – usprawiedliwiać brednie

 

 

mieszkańcy miast niedużych – że nie lgną ku podróży?

przekornie? sobie chwałą Poetów mnogi nalot

bez gwaru i bez krzyku – ot – w ramach SALONIKU

niechętni bujdom, bzdurom… romansują Z KULTURĄ –

 

to tu usłyszeć można czym nęci Andrzej Ozga

jak rymem na gitarę kusi Bartkowicz Marek

w cud czego wierzyć każe nosiciel własnych marzeń

po cudzych domach – Kordeusz Tomasz

 

z poezją własne macki rozpuści też Muracki

– w ciągłej za snem pogoni – nieświęty nasz Antoni

(jeśli ma taką wolę ludzie mu mówią Tolek)

z talentem – ja to znam – i fakir…względem dam

 

na Niego bardzo liczę – na spór z Czyżykiewiczem

– ze dwa wieczory dla metafory plus – to już wiem – z refrenów krem

z dobrym kefirem gdy trafi Mirek – ze znacznie lepszym

gdy z dwóch ktoś spieprzy…

 

ratuje muzyk akompaniator – z olbrzymim zyskiem, z dla siebie stratą?

gdzieś nad Sekwaną bądź tu nad Wisłą – raz Piotr Sawicki, raz Witek Cisło –

znają swą wartość więc bez kompleksów grają do wrzawy na miarę szeptu

w tle osadzeni – nieoczywiści – na planie drugim – w czas gdy soliści…

 

składacze codzienności od drobin do wielkości

na grani absolutu u progu… walk kogutów?

co ponoć wiele mogą stąpając własną drogą

ktoś robi mit na piewcę – a inny – czasem – nie chce

 

czekają na odpowiedź w Maladze czy w Pruszkowie

pod Gnieznem pod Warszawą – stęsknieni wciąż za sławą? –

tego nie przyzna żaden mężczyzna

zwłaszcza dźwigając przyciężki krzyż – gdy dla publiki On jest Sztuk – Mistrz

w sumieniu – z cicha – ciut się oczyszcza – by nie za wcześnie z fuchą

 Sztukmistrza

 

( E.K. – po koncercie 22.10.2017)

 

 

 

______________________________________________________

 

Marek Bartkowicz – z wykształcenia aktor, ponadto literat, autor przekładów piosenek, animator kultury, sporadycznie reżyser i autor scenariuszy. Laureat festiwali piosenki niebanalnej. Zdobywca miedzy innymi Grand Prix Nagrody im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej Oppa’2000, Wydał dwie płyty „Rozciąłem na pół” i „Hotel bez klamek”. O tej ostatniej portal Strefa Piosenki napisał: „Płyta dla specyficznego słuchacza, dla którego piosenka nie jest wyłącznie pretekstem do pobujania się. To 15 piosenek z tekstem i puentą. Materiał doskonale opisuje otaczającą nas rzeczywistość, która często wesoła nie jest, a jednak autor traktuje ją z humorem. Nie jest smętnie. To piosenki pisane i śpiewane z przymrużeniem oka, a do tego ładnie oprawione muzycznie. Marek Bartkowicz pisze znakomite, dowcipne, inteligentne, niebanalne teksty.

 

 

 

 

Andrzej Ozga –  aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser, absolwent PWST w Warszawie (1981), trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od czasu studiów autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy polskiej estrady jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński. Ma na swym koncie realizacje teatralne i telewizyjne w oparciu o utwory lub tłumaczenia jego autorstwa. W 2006 roku w XV Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie otrzymał pierwszą nagrodę publiczności dla spektaklu Edith i Marlene Evy Pataki Teatru Dramatycznego z Elbląga.

 

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Karol Sawicki – kompozytor, pianista, performer.
Absolwent Wydziału Kompozycji i Aranżacji Jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Występował jako pianista w spektaklu „Moja Mama Janis” w Teatrze Roma i kabarecie STS 96, a w big-bandzie Jazz-Radia w klubie Akwarium grał na kontrabasie.
Rekonstruował partytury Krzysztofa Komedy na podstawie rękopisów i nagrań. Współpracował z Marią Sadowską, Jolantą Litwin-Sarzyńską oraz zespołem Kaliber 44. Występował na festiwalach jazzowych w Rosji z Tamara Raven.
Zaaranżował dla Chóru Uniwersytetu Warszawskiego utwór „Mas Que Nada”, który został wykonany na konkursie w Legnicy, za co Chór Uniwersytecki otrzymał I miejsce.
Ulubione polskie kolędy we własnych aranżacjach nagrał na płycie „Smooth Jazz Christmas.pl„. Wraz ze swoim zespołami występował we Włoszech ( na Międzynarodowym Festiwalu Eddie Lang Jazz Festival) a także w Niemczech, Szwecji i na Ukrainie.
Lider zespołu Warszawa Kyiv Express, z którym nagrał płytę Huculski Blues, wygrał konkurs „Zrób głośniej” oraz wystąpił na festiwalu Era Jazzu. Obecnie przygotowuje debiutancką płytę tria jazzowego i pisze piosenki do słów Jacka Wasilewskiego, autora scenariuszy seriali, filmów dokumentalnych i sztuk teatralnych (m.in.” Ojciec Bóg” ).

Należy do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

 

 

 

Witold Cisło – Kompozytor, producent i multiinstrumentalista swoją edukację rozpoczął, wyłoniony spośród przedszkolaków przez komisję rekrutacyjną, w PSM I stopnia w Nowej Soli w klasie skrzypiec. Szkołę muzyczną I stopnia ukończył jednak na gitarze.

Swój pierwszy koncert z orkiestrą zagrał jako gitarzysta na Festiwalu Filmowym w Łagowie. Współpraca trwała kolejne 7 lat, wtedy to artysta odbył liczne tourne po całej Europie. Po ukończeniu technikum rozpoczął studia muzyczne w Zielonej Górze. Podjął również współpracę teatrem Lubuskim w Zielonej Górze.

W 1992 roku powstał zespół „Konferansjer” z solistką Dagmarą- Persowską oraz Markiem Dyjakiem zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na Festiwalach Studenckich w: Krakowie, Świnoujściu, Wrocławiu. Piosenki zespołu „Bałagany”, „Kowalska”, „Dzień dobry” do dziś można usłyszeć w radiu. Dalsze drogi muzyczne zaprowadziły Witolda do Wiednia. Tam poznał amerykańskiego kompozytora i pieśniarza Willa Bella, z którym nagrał płytę ” Just Hanging Round”.

W 1999 roku po przeprowadzce do Warszawy rozszerzył grono swoich znajomości muzycznych, towarzysząc na perkusji Karolinie Zapolskiej. W tym czasie również wziął udział w nagraniu płyty Vojty Zicha, czeskiego wirtuoza banjo.

Potem stworzył własną płytę, do której zaprosił przyjaciela Willy Bella i wokalistę, kolegę ze szkolnych lat – Krzysztofa Kiliańskiego. w 2004 roku ukazała się płyta „In the Room”. Utwór „Stay” pochodzący z tego krążka wziął udział w eliminacjach krajowych do konkursu Eurowizji 2004. Singiel „Prócz Ciebie, Nic”, który promował wydawnictwo, w 2005 roku został przebojem roku 2005 na festiwalu w Opolu. W tym samym roku, utwór „I Don’t Where Life Is Going” wziął udział w konkursie o Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie. Również wtedy Witold został nominowany do nagrody Fryderyki w kategorii „Kompozytor roku”.


Mirosław Czyżykiewicz

Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. W latach osiemdziesiątych związany ze studenckim ruchem artystycznym.

Debiutował wierszami w „Radarze”, 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik „Zgryzu”, programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia. Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej. Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990.

Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. „Światwidzialny” w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami. Uczestniczył w koncercie „Kraina łagodności” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1995 i 1996. Wystąpił ze swoimi recitalami na „Przeglądzie Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu w 1989 i 1996 roku i jako uczestnik wielu koncertów na tym przeglądzie. Od dwudziestu lat stały współpracownik Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Antoni  Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk

Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki.

    Jednak z natury Antoni jest lirykiem. Śpiewa o uczuciach i zachwycie nad światem. Ten rys jego twórczości dobitnie podkreślają urokliwe melodycznie i  niebanalne harmonicznie kompozycje, z wirtuozowskimi partiami gitary. Muzycznie bliski jest balladzie jazzrockowej, ale nie stroni też ostatnio od przetworzonych motywów etnicznych i ludowych, czy rytmicznej ballady o cygańskiej proweniencji.