Pobierz książkowy NIEKALENDARZ

 

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DKK

Polub nas na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

DZIEŃ DAWCY SZPIKU

 

 

Kochani Pruszkowiacy i nie tylko!!! Dziękujemy!!!! Te cztery wspaniałe dziewczyny zorganizowały dziś w naszym mieście Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego ponad 20 osób zarejestrowało się jako POTENCJALNI dawcy komórek macierzystych. Jak na pierwszą akcję to jest świetny wynik!! Ludzie, jesteście wspaniali!! Wszyscy!! Dziękujemy i zapraszamy ponownie. Z pewnością powtórzymy akcję, bo w Pruszkowie warto. Tutaj wszystko warto – na przekór malkontentom.

Dzień Dawcy Szpiku w Książnicy Pruszkowskiej zainicjowała i koordynowała Joanna Lewandowska – bibliotekarka z Wypożyczalni Głównej.

 

Rejestrowali się nasi Czytelnicy, pracownicy i przechodnie.

Proces pobierania próbki jest banalnie prosty – wystarczy potrzymać wacik w ustach.

Niezawodna Pruszkowska Telewizja Kablowa

I 0czywiście – niezawodna pruszkowska Policja 🙂

 

Dziękujemy Wolontariuszkom i dziękujemy Dawcom!!!

___________________________________________________

DAJ CZĄSTKĘ SIEBIE!!!

 

Co roku ok. 3 500 osób dorosłych i dzieci choruje na białaczki i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną realną szansą wyleczenia jest allogeniczny przeszczep szpiku od zdrowego dawcy. Dawcą może być brat lub siostra, wyjątkowo inny członek rodziny.

O tym czy ktoś może być dawcą szpiku dla innej osoby decydują antygeny zgodności tkankowej. Dawca i biorca powinni mieć jednakowe antygeny zgodności tkankowej. Niestety nie zawsze tak jest. Wielu chorych nie ma rodzeństwa, a często zdarza się, że pomimo posiadania kilku braci lub sióstr, żadne z nich nie może być dawcą (nie ma jednakowych antygenów zgodności tkankowej).

 

 Istnieje możliwość znalezienia niespokrewnionej osoby, która może być doskonale dobrana pod względem antygenów zgodności tkankowej do chorego. Poszukiwania są prowadzone z pomocą Krajowego Banku Dawców Szpiku, który zajmuje się rejestracją osób chcących pomóc innym oddając swój szpik.

 

 

ABY ZOSTAĆ HONOROWYM DAWCĄ SZPIKU NALEŻY:

 

– być zdrową osobą w wieku od 18 do 50 lat; być osobą, która nie chorowała na nowotwory, choroby hematologiczne, choroby immunologiczne; nie być nosicielem: wirusa HIV, HBS, HCV (żółtaczki typu B i C);

– zgłosić się 22 maja, w godzinach 10.00 – 19.00 do Książnicy Pruszkowskiej – ulica Kraszewskiego 13

 – oddać próbkę śliny i wypełnić ankietę dla Honorowego Dawcy Szpiku.

 

Wynik badania zostanie wprowadzony do komputera i od tego momentu będziesz brany pod uwagę podczas poszukiwania dawcy dla chorych, którzy nie mają zgodnego dawcy rodzinnego.

 

  Szpik zostaje pobrany od Ciebie dopiero wtedy, gdy okaże się, że ktoś potrzebuje szpiku takiego jak Twój!!