Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Tańcz mnie…

21 kwietnia na nasze zaproszenie odpowiedziała Ela Dębska

 

 

No i przyszła i wzięła i zatańczyła pruszkowską widownię niemal na śmierć, na amen i na hallelujah i poszła zostawiając nam piece of her heart, bo już słynnego niebieskiego prochowca nie było dawno.

Ponad półtorej godziny duch Cohena unosił się nad ulicą Hubala, a kiedy na moment przecierała się mżawka, to słychać było Janis Joplin. W sumie dwa razy. Ale i te dwa wystarczyły, żeby słuchaczom ciarki przeszły po grzbietach, bo niektórzy mieli wrażenie, że Dębska śpiewa chwilami lepiej niż Janis ( bluźnię, ale niech mi będzie wybaczone, bo wciąż jestem pod wrażeniem). Jestem pewien, że dziś wieczorem dziewczyna z Port Arthur uśmiechała się pod swoim perkatym noskiem.

Jednak to Cohen przecież był dominantą tej nocy. Cohen w przekładzie najlepszym z możliwych, bo Macieja Zembatego i w wykonaniu niepozornej, drobnej dziewczynki-blondynki, w której gardle drzemią demony. One dziś obudziły się i wyszły i sprawiły, że jej interpretacja stała się równie wiarygodna, co tych dwóch starych Mistrzów.

A ludzie słuchali, śpiewali kiedy mogli i klaskali, klaskali, klaskali.

A potem stało się coś dziwnego i magicznego. Po koncercie obcy uśmiechali się do siebie, niektórzy obejmowali i całowali. Do mnie też podeszła jakaś nieznajoma i objęła i pocałowała. Miłe.

 

 

Artystce towarzyszyli

             Marcin Spera – bas, kontrabas

             Mateusz Kowalczyk- gitary

            Mateusz Kwapień – akordeon

Fotografował Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa. Więcej w Galerii.

 

Ela Dębska – aktorka, kompozytorka, autorka tekstów, piosenkarka. Ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia oraz Akademię Teatralną we Wrocławiu. Podczas studiów pracowała we Wrocławskiej Operze, z którą odbyła tournee po Włoszech, śpiewając opery Verdiego. Będąc aktorką grała w wielu filmach, a także współtworzyła do nich muzykę. Współpracowała między innymi z takimi reżyserami jak: Jan Jakub Kolski, Janusz Kondratiuk, Krzysztof Zanussi.

Zadebiutowała w warszawskim Teatrze Kwadrat w spektaklu „Z batutą i Kwadratem”. Przez wiele lat współpracowała z wybitną osobowością, znanym bardem i poetą Maciejem Zembatym, śpiewając ballady Leonarda Cohena. Wspólnie nagrali cztery płyty i zagrali setki koncertów w całej Polsce.

Przez ostatnie lata szlifowała swój warsztat, grając w znanych klubach jazzowo-bluesowych w Paryżu m.in: Franc Pinot, Cafe Universal, Utopia i in. Współpracowała z wieloma znakomitymi francuskimi muzykami m.in:  Idriss Mlanao, Mauro Serri, Khalil Chahine, Eric Jacot.  Niezależnie od tego, w jakim języku śpiewa, wywołuje poruszenie, a jej występom zawsze towarzyszy gorąca atmosfera.

Samodzielnie nagrała singiel „Odeszła”, do którego skomponowała muzykę i napisała tekst. Piosenka podbiła lokalne rozgłośnie radiowe i gościła na pierwszym miejscu listy przebojów Radia Kraków. Zaistniała również w audycji „Złote Przeboje” Marka Niedźwieckiego.

W 2012 r. ukazała się jej płyta koncertowa „Kochałam cię dziś rano / I loved you in the morning”, złożona z utworów Leonarda Cohena, Janis Joplin oraz własnych.

Wystąpiła na wielu prestiżowych festiwalach m.in.: Suwałki Blues Festiwal, Jimiway Blues Festiwal, Las Woda&Blues Festiwal, Blues na Becvou w Czechach oraz wzięła udział w wielu koncertach polonijnych m.in.: w Berlinie , Hamburgu, Hannoverze i Brunszwiku.