Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Poeci dla Pruszkowa

 

13 x 21 cm, 87 stron, oprawa miękka, klejona

ISBN 978-83-62144-52-5

cena 10 PLN

 

Poeci zewsząd dla Pruszkowa

 

Trąbki Wielkie, Myszków, Malinówka Wielka, Czudec, Kórnik, Biadaczka, Wieliczka, Tykocin, Bielsko-Biała, Opole, Gdańsk, Puszczew, Łódź, Chodzież, Poznań, Olkusz, Wrocław, Dębnica Kaszubska, Gdańsk, Studniska Dolne, Czarna Białostocka, Kępice, Zielona Góra, Turek, Kętrzyn, Jaworzno, Łapy, Staszów, Żyrardów, Płock, Katowice,

Warszawa… Poeci z tych i wielu innych miejscowości napisali wiersze dla Pruszkowa…

W roku 2016 w ramach XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida, dla uczczenia setnej rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu, wprowadziliśmy okolicznościową kategorię „wiersz o Pruszkowie”. Spośród ponad stu nadesłanych utworów do niniejszego tomiku wybraliśmy kilkadziesiąt.

Nie stosowaliśmy specjalnej selekcji, nie dzieliliśmy wierszy na lepsze czy gorsze, chcieliśmy

raczej ukazać szeroki zakres tematyczny i wielość środków artystycznych. Zapewne niektórzy z poetów nie byli nigdy w naszym mieście, znają je tylko ze słyszenia, niektórzy tylko z okien pociągu czy samochodu. A jednak napisali tak jak czują, jak widzą, jak słyszą…

Treść i nastrój utworów są różnorodne. W wielu pojawia się tematyka konkretna, poważniejsza, związana z Dulagiem, kirkutem, macewami, Procesem Szesnastu; w innych Pruszków służy tylko jako temat do uniwersalnych poetyckich refleksji, w jeszcze innych dominuje tematyka lekka, żartobliwa, a nawet humorystyczna (limeryki, fraszki).

Nad treścią i formą góruje temat: Pruszków.

 Nasze miasto.