Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Piosenka francuska w Saloniku

 

 

 

 

Sobotni – siedemnasty – Salonik z Kulturą w całości poświęcony był piosence francuskiej. Zjawisko niby ulotne i zwiewne, ale przecież dające się mierzyć i klasyfikować. Nie był to jednak przegląd ( nawet chronologiczny), czy jak zamierzał animator przedsięwzięcia ( o czym informował plakat) wybór przebojów. Choć i przeboje usłyszeliśmy.

Wymyśliciel Saloniku zaprosił otóż jak zwykle kilkoro przyjaciół, z których każdy przedstawił swój własny i całkowicie subiektywny wybór pieśni, w którym owszem, przeboje też były, ale były też piosenki piękne, poruszające, a dotąd szerszemu ogółowi zupełnie nieznane.

Gwiazda ostatniego Saloniku – Joanna Rawik – śpiewała, jak można się było spodziewać, piosenki Edith Piaf, miłości jej życia. Mocny, ekspresyjny głos Artystki i mistrzowskie  wykonanie poruszyły do głębi pruszkowską publiczność, która zgotowała jej owację na stojąco.

Podobnym, „wróbelkowym” tropem podążyła też Ewa Tucholska-Jaszczak, znakomita aktorka Teatru Żydowskiego, która wniosła w piosenki Piaf pewną delikatność i powiew świeżości.

Ale już Stanisław Waszak, wybitny tłumacz i niestrudzony propagator piosenki francuskiej oprócz najbardziej znanych twórców, jak Jacques Brel, Charles Aznavour, Georges Moustaki, Georges Brassens, zaprezentował nam piosenkarzy mniej popularnych w powszechnym odbiorze, w tym Borisa Viana, Serga Gainsbourga czy Léo Ferré. Po polsku i po francusku.

Viana i Gainsbourga również fantastycznie interpretował gospodarz programu, Antoni Muracki, zdradzając przy tym wyraźnie osobistą fascynację tymi twórcami.

Artystów wspomagał zasiadający za fortepianem Krzysztof Jaszczak, którego Joanna Rawik nazwała publicznie „swoim najlepszym akompaniatorem”. Zasłużone brawa dla tego pianisty.

Wszystkie te dokonania złożyły się na niezapomniany wieczór, wspomnienie którego z pewnością pozostanie z nami długo jeszcze.

 Fot. Tomasz Malczyk i Adam Kalicy – więcej fotografii w Galerii

 

 

 

Joanna Rawik – piosenkarka, aktorka, dziennikarka.

 

Jako piosenkarka debiutowała we wrocławskim kabarecie Kaczka. Ukończyła Studium Teatralne w Kielcach, następnie występowała w Teatrze Ziemi Łódzkiej i Teatrze Objazdowym w Lublinie, śpiewała z zespołem jazzu tradycyjnego Siedem Czarcich Łap, współpracowała z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel.

 

Pseudonim Joanna Rawik przyjęła pod wpływem lektury Łuku triumfalnego Ericha Marii Remarque’a. Współpracowała z wieloma zespołami (m.in. z grupą wokalno-instrumentalną Dzikusy), koncertowała w kraju i za granicą (m.in.: Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Węgry, Jugosławia), nagrywała płyty i audycje radiowe, występowała w programie Podwieczorek przy mikrofonie, w filmach i serialach telewizyjnych Strachy i Żelazna obroża. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Wykładowca historii piosenki francuskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

 

                                                                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Tucholska-Jaszczak – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Długie lata związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, obecnie pracuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Zagrała wiele ról dramatycznych i komediowych  m.in. w spektaklach Antygona, Balladyna, Szalone nożyczki, Lekcja stepowania, Ania z Zielonego Wzgórza, Moralność Pani Dulskiej, Kiedy kota nie ma. Pracowała z takimi reżyserami jak Agnieszka Glińska, Krystyna Janda, Maja Kleczewska, Monika Strzępka, Wojciech Adamczyk, Marcin Sławiński, Eugeniusz Korin, Maciej Korwin, Andrzej Poniedzielski.  Grała m.in. w serialach  M jak Miłość, Na wspólnej, Ojciec Mateusz. Jest aktorką śpiewającą – laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, brała udział w wielu spektaklach muzycznych i kabaretowych. W 2003 r. została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Łodzi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antoni  Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk

Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Jaszczak

Pianista, kompozytor, dyrygent – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym Sekcja Fortepian oraz dyrygentura przy Wydziale Wychowania Muzycznego. Współpracował z Teatrem Powszechnym w Łodzi (1995-2008) jako kierownik muzyczny, komponując muzykę do przedstawień teatralnych. Zaaranżował sześć spektakli kabaretowych. W latach 90-tych współpracował z Łódzką Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia”, kierowaną przez Elżbietę Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego. Brał udział w koncertach z wieloma artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej m. in. z Danutą Błażejczyk, Haliną Frąckowiak, Robertem Janowskim, Zbigniewem Zamachowskim i czeskim bardem – Jaromirem Nohavicą. Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce jako kompozytor oraz jako realizator spektakli muzycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanisław Waszak – wokalista, tłumacz, gitara akustyczna, gitara basowa.

Dziennikarz, romanista, tłumacz. Zwycięzca Festiwalu piosenki francuskiej w Lubinie i festiwalu Interpretacje w Warszawie.

Autor wielu przekładów piosenek francuskich (m.in. Georges Brassens, Georges Moustaki, Barbara, Boris Vian, Serge Gainsbourg, Léo Ferré), rosyjskich (Elena Kazancewa), a także polskich na język francuski (Agnieszka Osiecka, Mirosław Czyżykiewicz, Piotr Bakal).

Współorganizator przeglądów piosenek Georges’a Brassensa  w Poznaniu i festiwalu Paris-Varsovie, Varsovie-Paris w Warszawie.