Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

PRUSZKÓW DAWNO TEMU – WIECZÓR PROMOCYJNY

 

20 stycznia w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Hubala 5 ponownie spotkaliśmy się z Tadeuszem Hubertem Jakubowskim, pruszkowskim kronikarzem dziejów najdawniejszych, dawnych i całkiem teraźniejszych. Okazja to była nie byle jaka, bowiem wspólnie z Autorem chcieliśmy pochwalić się Jego najnowszą książką – Pruszków dawno temu.

Pomimo paskudnej pogody a także inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, na spotkanie przyszło dużo Czytelników oraz ważnych osobistości z pruszkowskiego świata kultury, mediów i życia społecznego. Fakt, iż Tadeusz Jakubowski jest ciekawszy od najnowszego prezydenta USA nikogo nie dziwi, natomiast pokonanie śliskich, pruszkowskich ulic owego wieczoru nosi znamiona heroizmu.

Jako jeden z pierwszych zaszczycił nasze spotkanie prezydent Pruszkowa, Jan Starzyński oraz przedstawiciel Biura Promocji i Kultury Miasta – Grzegorz Witkowski. Obecni byli także lokalni historycy: Marian Skwara, Szymon Kucharski oraz dr Mirosław Wawrzyński a także redaktor Adam Rachocki, artyści: Adam Kalicy i Marek Strójwąs oraz przedstawiciele pruszkowskich mediów.

Mimo obecności tak wielu osobistości, spotkanie przebiegało w luźnej, przyjacielskiej, niemal rodzinnej atmosferze. Niewątpliwa to zasługa Tadeusza, który od początku nawiązał żywy kontakt ze słuchaczami i odpowiedź na każde pytanie prowadzącego potrafił okrasić anegdotą. Opowiadał między innymi o niełatwych początkach swojej pisarskiej kariery, o odbiorze jego książek wśród mieszkańców Pruszkowa oraz na bardziej szczegółowe pytania związane z tą ostatnią – jakże różną od poprzednich.

Ze wstępu do książki:

Książka , którą macie Państwo przed sobą być może zaskoczy sympatyków dotychczasowej twórczości Tadeusza Huberta Jakubowskiego. Różni się bowiem od poprzednich i formą i treścią. Autor przyzwyczaił już nas, czytelników do swoich „obrazków” – krótkich, czasem tylko nieco dłuższych form, w których niczym obiektywem aparatu fotograficznego lub dyktafonem zapisywał na gorąco otaczający go świat, spotkania z ludźmi ( wszystkie według niego zasługiwały na utrwalenie), podsłuchane rozmowy, zwykłe-niezwykłe zdarzenia z pruszkowskich ulic.

Tym razem jest inaczej. W miejsce teraźniejszości – przeszłość, w miejsce ludzi – obiekty. Ale też ludzkie historie z obiektami tymi związane. Autor zadał sobie wiele trudu, aby do tych historii dotrzeć, fakty sprawdzić, opowieści potwierdzić i uwiarygodnić. Tym samym powstała książka osobna w dorobku Tadeusza Jakubowskiego. Dzięki niej mamy szansę ( a także przyszłe pokolenia) poznać dzieje pruszkowskich budynków, których na próżno już szukać na mapie miasta oraz tych, które być może z tej mapy znikną. Również takich, które pozostaną na zawsze.

Epistolarna forma może dziwić, dopóki nie poznamy genezy tych quasi listów-felietonów. Wszystkie zamieszczone w tej książce teksty pochodzą z zabawy historyczno-literackiej, prowadzonej na łamach Głosu Pruszkowa. Swoistej gry pomiędzy Autorem i redaktorem naczelnym gazety. Teraz Tadeusz Hubert Jakubowski do tej gry zaprasza również Czytelników swoich książek.

 

Na koniec – miast przyjmować kwiaty od czytelników – obdarował różą wszystkich, którzy przyczynili się do jego sukcesu.

Czytelnicy zaś ustawili się w długiej kolejce po autograf, który Tadeusz wypisywał każdemu wyjątkowo starannie, wraz ze stosowną dedykacją.

Grzegorz Zegadło

Całkowity dochód ze sprzedaży podczas wieczoru promocyjnego Autor jak zwykle postanowił przeznaczyć na cel charytatywny.

Fotografie:

Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa

Paweł Ratyński – Książnica Pruszkowska

więcej fotografii w naszej Galerii