Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

POD CZERWONYM KSIĘŻYCEM

 

 

W niedzielę, 22 stycznia o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury przy ulicy Hubala 5 w Pruszkowie, byliśmy uczestnikami niecodziennego wydarzenia artystycznego.

Antoni Muracki z zespołem promował swoją najnowszą płytę „Pod czerwonym księżycem”.

Salę koncertową Spółdzielczego Domu Kultury wypełnili przyjaciele, znajomi i miłośnicy Pruszkowskich Saloników z Kulturą – organizowanych przez naszą Książnicę.

 

Podczas blisko dwugodzinnego koncertu Artysta zaprezentował niemal wszystkie utwory ze swojej najnowszej płyty oraz – dodatkowo – kilka pieśni z wydanego właśnie albumu „Okudżawa/Wysocki interpretacje.

Zaczarowana pruszkowska publiczność długo nie chciała opuścić sali i wymusiła na zespole bisy.

 

Dla chętnych były również najnowsze krążki Artysty. Z autografem.

 

Fotografie:

Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa

Adam Kalicy – Pracownia

Więcej fotografii w naszej Galerii.

Antoni  Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk

Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory. 

    Podczas koncertu  wykona swoje najlepsze pieśni z trzech płyt autorskich. Gatunkowy ciężar tekstów, dotyczących kondycji współczesnego człowieka, dystans i ironia autora oraz perfekcja wykonawcza muzyków, biorących udział w koncercie – to elementy składające się na ten satyryczno-liryczną wypowiedź. Choć twórczość ta jest czasem gorzka i drapieżna – nie brak w niej liryzmu, dowcipu i ciepła. Najważniejszy w niej jest zawsze człowiek, z jego zabieganiem, śmiesznością i wzniosłością, ale nie bez znaczenia jest też otaczająca nas rzeczywistość,  z jej  absurdami i grozą. Aby ją oswoić i zrozumieć, Antoni często odwołuje się do piękna tego świata, tkwiącego w przyrodzie i w nas samych.     

   Jest wnikliwym obserwatorem naszej codzienności, także tej geopolitycznej; choć ostatnio stroni od protest songów – często w pieśniach bezkompromisowo piętnuje złe zjawiska w rzeczywistości ostatnich lat.

    Jednak z natury Antoni jest lirykiem. Śpiewa o uczuciach i zachwycie nad światem. Ten rys jego twórczości dobitnie podkreślają urokliwe melodycznie i  niebanalne harmonicznie kompozycje, z wirtuozowskimi partiami gitary. Muzycznie bliski jest balladzie jazzrockowej, ale nie stroni też ostatnio od przetworzonych motywów etnicznych i ludowych, czy rytmicznej ballady o cygańskiej proweniencji. Koncert zapowiada się różnorodnie, bo mogą zabrzmieć nowe przekłady pieśni Nohavicy z  płyty „Muracki śpiewa Nohavicę” czy też pieśni Aleksandra Rozenbauma.

 

Krzysztof Jaszczak

Pianista, kompozytor, dyrygent – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym Sekcja Fortepian oraz dyrygentura przy Wydziale Wychowania Muzycznego. Współpracował z Teatrem Powszechnym w Łodzi (1995-2008) jako kierownik muzyczny, komponując muzykę do przedstawień teatralnych. Zaaranżował sześć spektakli kabaretowych. W latach 90-tych współpracował z Łódzką Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia”, kierowaną przez Elżbietę Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego. Brał udział w koncertach z wieloma artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej m. in. z Danutą Błażejczyk, Haliną Frąckowiak, Robertem Janowskim, Zbigniewem Zamachowskim i czeskim bardem – Jaromirem Nohavicą. Współpracuje z wieloma teatrami w Polsce jako kompozytor oraz jako realizator spektakli muzycznych.

Marcin Fidos

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swoje ambicje muzyczne realizował w kilku łódzkich formacjach muzycznych, teatrach i orkiestrach. Jako instrumentalista szeroko współpracował z Elżbietą Adamiak, Grażyną Łapińską, Jaromirem Nohavicą, Antonim Murackim, Kwartetem Marcina Janiszewskiego, Bełchatowskim Chórem Gospel, zespołami EKT Gdynia i Blue Caffe oraz Orkiestrą Moralnego Niepokoju. Obecnie współtworzy Viva Quartet, Lime Tree Quartet i zespół Agnieszki Greinert.

Dariusz Polubiec

Multiinstrumentalista, w projekcie grał na perkusji i dokonał zgrań i masteringu materiału muzycznego. Na co dzień – realizator dźwięku, współtwórca muzycznego sukcesu płyty „Świat wg Nohavicy”, gdzie był współaranżerem i odpowiadał za stronę dźwiękową przedsięwzięcia.