Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Nasze korzenie

Biblioteki cyfrowe – czego możemy dowiedzieć się z nich o przodkach?

Kolejne spotkanie z cyklu genealogicznego „Nasze Korzenie”, zatytułowane „Biblioteki cyfrowe – czego możemy dowiedzieć się z nich o przodkach” odbędzie się w sobotę 28 stycznia 2017 r. o godzinie 15. Po raz drugi gościem w Muzeum Dulag 121 będzie pan Alan Jakman, genealog i redaktor miesięcznika „More Maiorum”. 

 

Znaczna większość genealogów zwykła prowadzić swoje poszukiwania badając przeszłość rodzin w oparciu o akta metrykalne. Ale one dostarczają jedynie podstawowych danych: imion, nazwisk i dat urodzin, ślubów czy zgonów. Tymczasem skarbnicą wiedzy dla genealogów mogą być również biblioteki cyfrowe. Poszukiwacze wiedzy o przeszłości swoich rodzin w następnym etapie badań postępują mniej standardowo i zdobywa znacznie ciekawsze informacje korzystając z zasobów bibliotek cyfrowych. Kto nie chciałby przeczytać, że jego pradziadek prosił o zwrot zgubionej legitymacji? Albo że krewni wywołali bójkę w jednej z restauracji? A może w gazecie opublikowano nekrolog prababci? Dawne gazety, książki telefoniczne, monografie miejscowości, fotografie i wiele innych ciekawych archiwaliów znajdujących się w bibliotekach cyfrowych to skarbnica wiedzy o naszych przodkach. Warto nauczyć się z nich korzystać, by poznać swoich przodków bliżej i od całkiem innej strony.

Alan Jakman – student III roku dziennikarstwa (specjalizacja PR i ekonomia). Od ponad 8 lat interesuje się genealogią, w tym czasie ustalił, że jego przodkowie po mieczu osiedlili się w połowie XVII wieku w Górach Orlickich jako niemieccy osadnicy. Zainteresowany także historią miasta rodzinnego – Bielska-Białej. Pomysłodawca powstania jedynego polskiego miesięcznika genealogicznego „More Maiorum” i jego redaktor naczelny.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy.