Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

AMBASADOR POKOJU

93

AMBASADOR POKOJU

 

28 października w Sali Koncertowej Pałacu Sokoła zorganizowaliśmy  przedpremierową projekcję filmu dokumentalnego AMBASADOR POKOJU, którego bohaterem jest generał Edward L. Rowny.

400

 

O kulisach powstania filmu oraz o niezwykłej sylwetce jego bohatera opowiedział przed projekcją autor scenariusza i reżyser – Wiesław Dąbrowski.

427b

Po projekcji odpowiadał również na liczne pytania nielicznych ( niestety) widzów.

446

Dziękujemy Fundacji Ave Arte za umożliwienie pruszkowskiego pokazu.

468

Film dokumentalny „Ambasador Pokoju”

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Dąbrowski

 

„Ambasador Pokoju” jest ważnym, historycznym dokumentem ukazującym wielowiekową polską aktywność militarną w dziedzinie budowania światowego pokoju, w oparciu o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Bohaterem filmu jest dumny z polskich korzeni 99- letni Generał armii amerykańskiej, Ambasador światowego pokoju – Edward Leon Rowny.

W filmie poznajemy historię jego działań na rzecz wejścia Polski do NATO oraz ustabilizowania światowego pokoju po II wojnie światowej. Poznajemy także dokonania wybitnych polskich generałów Kościuszki i Pułaskiego, prekursorów polsko – amerykańskiego braterstwa broni. Generał Rowny,  jako czołowy negocjator ujawnia kulisy rokowań rozbrojeniowych, kulisy wejścia do Polski do NATO, a także kulisy działań, które doprowadziły do globalnej stabilizacji nuklearnej tj. do zamrożenia zimnej wojny.

Ten wybitny wojskowy dyplomata, negocjator kontroli i ograniczenia broni strategicznej był doradcą pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych: Richarda Nixona, Geralda Forda, Jamesa Cartera, Ronalda Reagana, Georga Busha Seniora, których wypowiedzi (z materiałów archiwalnych) usłyszymy w  filmie.

Generał Rowny przez wiele lat prowadził w imieniu rządu amerykańskiego skuteczne negocjacje z ZSRR, co spowodowało początkowo wyścig zbrojeń, ale w konsekwencji zahamowanie i częściową redukcję arsenału nuklearnego. Generał do dziś jest aktywnym działaczem polonijnym, przewodniczącym własnej Fundacji im. I.J. Paderewskiego i co roku funduje stypendia dla kilku polskich studentów, umożliwiając im naukę na amerykańskich uczelniach.

Osobistości pojawiające się w filmie pt. ”Ambasador Pokoju”:

1 LEONARD BALDYGA, BYŁY SZEF BIURA DS. EUROPEJSKICH AGENCJI WYWIADOWCZEJ USA

2 DR BETSEY BLAKESLEE, WEST POINT HISTORIC PRESERVATIONIST – Konserwatorium Historyczne West Point

3 EDWARD TURNER, WICEPREZYDENT FUNDUSZU STUDIÓW AMERYKAŃSKICH, FUNDUSZ PADEREWSKIEGO

The Fund for American Studies, Paderewski’s Fund

4 GEOFFREY CHEADLE, GENERAŁ BRYGADY AMERYKAŃSKIEJ ARMII, Brigadier

General , U.S. Army

5 JOHN CUSHMAN, GENERAŁ PORUCZNIK ARMII AMERYKAŃSKIEJ, Lieutenant

General, U.S. Army

6 CHUCK HAGEL, SEKRETARZ OBRONY USA, SENATOR, DORADCA

PREZYDENTA DS. WYWIADU, Former United States Secretary of Defense, U.S.

Senator, President’s Intelligence Advisory Board

7 ROBERT HEATH, RZECZNIK PRASOWY DELEGACJI AMERYKAŃSKIEJ W

ROKOWANIACH START

8 HALINA JÓŹWIK, STRYJECZNA SIOSTRA EDWARDA ROWNEGO

9 EDWARD L. ROWNY, AMBASADOR,GENERAŁ PORUCZNIK ARMII

AMERYKAŃSKIEJ, NEGOCJATOR KONTROLI ZBROJEŃ, DORADCA DS.

WOJSKOWYCH

10 WOODROW WILSON, 28TH PRESIDENT OF THE UNITED STATES

11 JOHN F. KENNEDY, 35TH PRESIDENT OF THE UNITED STATES

12 JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI – DYREKTOR RADIA „WOLNA EUROPA”,

DZIAŁACZ POLONIJNY

13 JIMMY CARTER, 39TH PRESIDENT OF THE UNITED STATES

14 PAUL ROWNY, SYN

15 MARIA CAROL, CÓRKA

16 MICHAEL ROWNY, SYN

17 JOHN ROWNY, SYN

18 LEONID BREŻNIEW, I SEKRETARZ KCKPZR – KOMITET CENTALNEJ

KOMUNISTYCZNEJ PARTII ZWIĄZKU RADZIECKIEGO

19 MICHAIŁ GORBACZOW – PREZYDENT ZSRR, I SEKRETARZ KCKPZR

20 LYNDON JOHNSON- 36TH PRESIDENT OF THE UNITED STATES

RONALD REAGAN, 40TH PRESIDENT OF THE UNITED STATES

GEORG BUSH 41TH PRESIDENT OF THE UNITED STATES

BILL CLINTON, 42TH PRESIDENT OF THE UNITED STATES

 

Edward L. Rowny (ur. 3 kwietnia 1917 w Baltimore) – generał-porucznik (Lieutenant General) armii amerykańskiej polskiego pochodzenia. Pracował jako negocjator kontroli zbrojeń i doradca ds. wojskowych w administracjach pięciu prezydentów USA – Nixona, Forda, Cartera, Reagana i Busha seniora. Był jednym z inicjatorów użycia śmigłowców w operacjach wojskowych.

Rodzina Edwarda Rownego pochodzi z Nagoszewa koło Ostrowi Mazowieckiej.

Rowny uzyskał licencjat na Johns Hopkins University w zakresie inżynierii. Posiada również magisteria z West Point i Yale oraz doktorat American University w zakresie studiów międzynarodowych.

Służył w armii w latach 1941–1979, biorąc udział w II wojnie światowej, wojnach w Korei i Wietnamie. W czasie lądowania we Włoszech objął dowództwo batalionu. Po zakończeniu działań wojennych w Europie został przeniesiony do zespołu planującego inwazję Japonii. W czasie wojny koreańskiej był rzecznikiem generała MacArthura. W czasie wojny wietnamskiej jako zastępca generała Andrew P. O’Meary’ego był odpowiedzialny za transport żołnierzy NATO z Francji.

W 1971 został powołany na przedstawiciela USA podczas rokowań SALT i piastował to stanowisko do 1979, kiedy to odszedł na emeryturę, wyrażając w ten sposób dezaprobatę w stosunku do administracji Cartera. Po wyborze na prezydenta Ronalda Reagana, Rowny został powołany w randze ambasadora na przewodniczącego rokowań START I (przez cztery lata), a następnie specjalnego doradcy ds. kontroli zbrojeń w administracji prezydentów Reagana i Busha, aż do 1990, kiedy przeszedł na emeryturę.

Obecnie jest konsultantem międzynarodowym. Napisał też książkę It Takes One to Tango (1992) o swojej służbie u pięciu prezydentów USA i negocjacjach z ZSRR.

Rowny jako młody człowiek był uczestnikiem pogrzebu Ignacego Jana Paderewskiego, który odbył się w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku w 1941. Wydarzenie to wywarło wielki wpływ na jego życie. W 1994 został przewodniczącym Paderewski Living Memorial, mającego na celu podtrzymywanie dziedzictwa wielkiego polskiego patrioty, pianisty i kompozytora. Wchodził także w skład delegacji, która w 1992 przywiozła ciało Paderewskiego z cmentarza Arlington do wolnej Polski.

Rowny jest aktywnym członkiem-założycielem i wiceprezydentem Amerykańsko-Polskiego Komitetu Doradczego (American Polish Advisory Council).

W 2005, w 25. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, otrzymał Medal Wolności Trumana-Reagana (Truman-Regan Medal of Freedom) od Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.

 

Wiesław Dąbrowski

Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1971–1989 pełnił różne funkcje w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym – od kierownika zespołu do wiceprezesa Zarządu Głównego.

W 1990 roku założył własną firmę producencką Agencję Artystyczną „Partus”.

Inicjator wydarzeń kulturalnych, scenarzysta, reżyser oraz producent filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, poruszających tematy z zakresu szeroko rozumianej kultury i historii Polski. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych oraz jest Przewodniczącym Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

W 2005 roku wespół z reżyserem Januszem Zaorskim, kompozytorem Krzesimirem Dębskim i artystą plastykiem Rosławem Szaybo utworzył Fundację „AVE ARTE”, która ma na celu wspieranie i promowanie kultury polskiej. Współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Kurią Metropolitalną, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i wielu innymi. Za swą działalność został w 2013 roku odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, natomiast w czerwcu 2016 roku otrzymał w Madrycie nagrodę „La Estrella de Oro a La Excelencia”, która przyznawana jest znaczącym osobistościom za wybitne osiągnięcia w danej dziedzinie.

Jego filmy dokumentalne święcą tryumfy na całym świecie. Film „Kazimierz – unicestwiona idylla” zdobył Gold Remi Award na 49. WorldFest Houston International Film Festival (2016). „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w 2014 roku zdobył m.in. nagrodę za najlepszy dokumentalny film historyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocMiami w Roca Baton na Florydzie, Srebrną Szablę w kategorii Najlepszy Film Historyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie oraz Certificate of Merit w kategorii Nagrody Telewizyjne na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Wcześniejszy film „Michał Urbaniak, nowojorczyk z wyboru” otrzymał Gold Remi Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Houston (2010). Za dokument „Henryk Wars – pieśniarz Warszawy” uhonorowano reżysera Kryształem TV Polonia (2007).

 

Wiesław Dąbrowski jest również inicjatorem, pomysłodawcą i Dyrektorem Generalnym „Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego” organizowanego od 2014 roku w Warszawie.

 

FILMOGRAFIA:

2016 – Ambasador Pokoju (film przed premierą); 2015 – Kazimierz – unicestwiona idylla; 2013 –Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy, 2011 – Kalifornjska legenda Paderewskiego, 2011 – Polscy filmowcy w Hollywood, 2010 – Udacznicy część II, 2009 – Michał Urbaniak – nowojorczyk z wyboru, 2008 – Agnieszka Holland; 2008 – Helleńska Polonia; 2008 – Nasi w Hollywood. Komputerowa magia ekranu, 2007 –Nasi w Hollywood. Po obu stronach kamery; 2007 –Henryk Wars – pieśniarz Warszawy; 2007 – Piotr Adamczyk na rzymskiej scenie; 2007 – Jan Nowak Jeziorański – kulisy zdarzeń;  2007 – Piotr Adamczyk – aktor, który…; 2006 – Polscy inżynierowie aliantom; 2006 – Młode polskie kino w Hollywood; 2006 – Polskie kino na Manhattanie; 2006 – Polskie gwiazdy w Hollywood; 2006 – Post scriptum – premierowy pokaz spektaklu z Los Angeles; 2005 – Marynarzom spokojnych wód; 2005 – Język i kultura polska po portugalsku; 2005 – Bydgoski ślad Paderewskiego; 2005 – Nasi w blasku Oscarów; 2005 – Na drodze do Oscara; 2004 – Z piołunu gorzki miód; 2004 – Krzysztof Majchrzak – aktorstwo prawdziwe; 2003 – “ „Pornografia” w Chicago; 2003 – Piękna Carmen czyli Denyce Graves w Polsce; 2003 – Ballada o Stańce – Ameryka odkrywa Stańkę; 2003 – Jan Nowak Jeziorański o Papieżach; 2003 – Jan Nowak Jeziorański o Papieżu Polaku; 2003 – Kolonia Artystyczna w Kazimierzu; 2002 – Złote Berło Polańskiego; 2001 – Kisiel Wiecznie Żywy; 2000 – Ostatnia Wola Mistrza Waldorffa; 2000 – Nowy Orlean – korzenie Jazzu; 1999 – Za Bramą Wielkiej Ciszy; 1997 – 2000 Komputerowa Magia Kina – efekty specjalne w filmie.