Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Garnek archeologa

„Garnek archeologa” – spotkanie archeologiczno-podróżnicze

img_6478

W ramach Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego, 10 września gościliśmy Jerzego Wierzbickiego – fotografa, archeologa i podróżnika oraz Szymona Zdziebłowskiego – archeologa, dziennikarza i popularyzatora nauki.

img_6511

 

Nasze spotkanie było poświęcone przede wszystkim książce Garnek archeologa Xeni Kolińskiej.

img_6482

 

Ta arcyciekawa, pięknie wydana książka szybko stała się jedynie pretekstem do podjęcia takich tematów jak podróże archeologiczne, szeroko rozumiana tematyka archeologii Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem kamiennych grobowców szybowych z terenów dzisiejszego Omanu oraz stanowiska Khor Rori/Sumhuram – rzekomej stolicy królowej Sheby.

img_6478

 Jednak głównym, wiodącym tematem stał się szybko Oman – królestwo o którym niewiele wiemy, o którym milczą media, a o którym w pasjonujący sposób opowiadał Jakub Wierzbicki – mieszkający tam osiem lat.

img_6504

img_6505

img_6509

 

Przez półtorej godziny zaledwie dotknęliśmy tematów, do których z pewnością warto wrócić, jak również do autora ogromnie zajmującej prezentacji.

A Garnek archeologa jest w zasobach Wypożyczalni Głównej. Polecamy!!

 

Fot. Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa

___________________________________________________________________

 

Jerzy Wierzbicki – fotograf dokumentalista, absolwent archeologii UAM w Poznaniu. Autor albumu „Gdańsk Suburbia” będącym analizą zmian społeczno-ekonomicznym zapoczątkowanym w latach dziewięćdziesiątych. Członek kilku misji archeologicznych w Syrii (1999, 2000, 2002, 2008), Turcji (2006) oraz w Iraku (2003, 2015). Od 2007 roku żyje i pracuje w Omanie. Od 2009 roku fotograf w Times of Oman, Al Shabiba, Y Magazine. Fotografie publikował na łamach National Geographic Traveler, Newsweek, BBC news, MiddleEastEye oraz wielu innych publikacji.

Od 2010 zorganizował kilkadziesiąt wypraw w głąb omańskiego interioru w ramach www.discoveroman.eu. Samotnie odbył prawie 300 takich wypraw.

 

Szymon Zdziebłowski – archeolog, dziennikarz naukowy i niestrudzony popularyzator nauki. Jego artykuły można przeczytać w serwisie Nauka w Polsce PAP, Gazecie Wyborczej, Przekroju, Wiedzy i życiu, Archeologii Żywej i wielu innych. Jest redaktorem i pomysłodawcą książki „Cyfrowy archeolog. Podręcznik promocji archeologii w nowych mediach” , pierwszej publikacji przybliżającej środowisku archeologicznemu tematykę public relations i nowych mediów w praktyce.

Członek misji archeologicznych w Egipcie, Turcji i Polsce. Stypendysta oraz późniejszy pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze. Autor dwóch przewodników turystycznych po Egipcie: „Egipt. Skarby faraonów i rafy koralowe” i „Egipt. Oazy w cieniu piramid”.

 

 

O książce:

Europejczyk wybierający się na Bliski Wschód dowie się z tej książki: jak nie dać się oszukać taksówkarzowi w Kairze; dlaczego archeologowi nie jest potrzebne żelazko, a mile widziany byłby kapelusz Indiany Jonesa (ale jest za drogi, a pseudoindiana to obciach); ile traktorów warta jest żona profesora i jak trafić do haremu, będąc mężczyzną.

Garnek archeologa opowiada o kulisach pracy polskich archeologów w Syrii, Egipcie i Iraku, Xenia Kolińska jest wrażliwą obserwatorką, ma poczucie humoru i zmysł komizmu. Liczne anegdoty i zabawne historyjki powiedzą wam więcej o kulturze i obyczajach mieszkańców Bliskiego Wschodu niż niejedna praca naukowa.

Przepisy z tytułowego garnka znajdziecie na końcu książki. Są proste, wszystkie do zrealizowania w Polsce; nie wymagają użycia żadnych egzotycznych składników. Kuchnia Lewantu w pigułce.

Anna Wrońska

redaktor naczelna miesięcznika Kuchnia