Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Filozofia w Filii nr 7

WARSZTATY FILOZOFICZNE

Szczęście – co to takiego jest?

DSC03145

Dnia 07.06 odbyły się ostatnie z serii trzech czterdziestopięciominutowych  zajęć filozoficznych na temat wartości, które cenimy w życiu. Tym razem w bibliotece Filia nr 7  w Pruszkowie przy ul. Księcia Józefa 1 poszczególni uczniowie klasy 1c i 1d razem ze swoją prowadzącą p. Joanną Wągiel oraz nauczycielkami j. polskiego p. Iwoną Kowalczyk i p. Anną Pilich rozmawiali o szczęściu – czy ono istnieje, czym jest, jak można je osiągnąć…

 

DSC03143

DSC03146

 

            Po pierwsze stwierdzili, że szczęście istnieje, ale tak jak wolność i równość dla każdego jest to co innego i nie za bardzo da się to konkretnie zdefiniować, gdyż każdy może rozumieć tę wartość inaczej. Ich objaśnienie brzmiało, że są to różne zjawiska, okoliczności, zdarzenia, dzięki którym czujemy się weseli, radośni, uśmiechamy się. Szczęściem dla każdego może być co innego, to zależy od nas – tak sądzili uczniowie. Jeśli komuś zależy na ocenach, to szczęściem dla niego może być dobra ocena; jeśli ktoś ciężko trenuje np.: siatkówkę, to szczęściem dla niego może być wygrana meczu, jeśli ktoś jest biedny i musi chodzić w za małych ubraniach,  to szczęściem dla niego może być ładna, nowa, w dobrym rozmiarze odzież. Ludzie, którzy mają radosne, wesołe życie, często patrzą na świat przez różowe okulary.  Wydaje im się, że wszystko wokoło jest piękne i pełne zalet. Na pewno takim osobom jest łatwiej osiągnąć szczęście niż takim, którzy są pesymistycznie nastawieni do życia. Jednak należy pamiętać, że aby docenić szczęście trzeba przeżyć także smutne chwile, bo co by było gdyby one nie istniały? Wtedy nasze sukcesy, zwycięstwa, osiągnięcia byłyby dla każdego normą i nikt by ich nie zauważał. Takie wnioski wyciągnęli pierwszoklasiści, a pomogła im w tym książka „O umiejętności życia”  Tadeusza Gadacza, a także myśli Arystotelesa.

DSC03147

 

            Każdy z uczestników zajęć jest bardzo zadowolony z tych lekcji, wyszedł mądrzejszy i pełen wiedzy. Mają także nadzieję, że w następnym roku szkolnym również będą mogli uczestniczyć w tego typu zajęciach. Należy podziękować Aleksandrze Zabrzyckiej i Weronice Kasprowicz – organizatorkom mini filozofii, panu Grzegorzowi Zegadło, który zgodził się, aby zostały przeprowadzane warsztaty w tej bibliotece, p. Joanną Wągiel, która umożliwiła poznać nam chociaż trochę świat umiłowanej mądrości, a także p. Iwonie Kowalczyk i p. Annie Pilich , które opiekowały się nami podczas lekcji.

Tekst: uczennica klasy I Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pruszkowie