Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Filozofia w Filii 7

Warsztaty filozoficzne

DSC02709

 

 

Każdy z nas zastanawia się czasem, co jest w życiu ważne i dlaczego. Zadajemy sobie pytanie o sens istnienia, wartości, którymi kierujemy się z życiu. Poszukujemy „recepty na szczęście”.

Na te i inne pytania mają okazję odpowiedzieć sobie wybrani uczniowie  klasy 1c i 1d naszego szkoły wraz z ich opiekunami panią Iwoną Kowalczyk i panią  Anną Pilich  w czasie warsztatów filozoficznych  organizowanych przez Pracownię Filozoficzną Eureka i Filię nr 7 Książnicy Pruszkowskiej.

DSC02705

Zajęcia mają charakter cykliczny. Młodzież w czasie trzech kolejnych spotkań dyskutuje o tym, czym jest wolność, sprawiedliwość i szczęście.

Pierwsze spotkanie odbyło się 5 maja 2016 roku. Prowadząca zajęcia pani  Joanna Wągiel podczas godzinnych zajęć rozmawiała z gimnazjalistami o definicji wolności. Czy wolność to brak przymusu? Jak się ma wolność do godności człowieka?

DSC02706

Podczas dyskusji pojawiło się wiele pytań, wiele stwierdzeń, wiele rozmyślań np.: Czy można być niezależnym od niezależności? Czy można być całkowicie wolnym?

Nasi uczniowie stwierdzili, że całkowicie wolnym nie można być. Dlaczego? Otóż istnieją pewne ograniczenia, ale my ich tak naprawdę nie dostrzegamy np.: kiedy jesteśmy zobowiązani jechać prawą stroną jezdni, nie czujemy się przecież ograniczeni, bo tu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Poza tym gdybyśmy byli całkowicie wolni, to ktoś bez naszej zgody na przykład ukradłby nam rower. My nazwalibyśmy go złodziejem, a on prawdopodobnie oburzyłby się, bo w jego mniemaniu korzystał ze swojej wolności. Dlatego też całkowita wolność nie jest możliwa, ale nikt się z tego powodu nie buntuje.

DSC02703

Na zajęciach uczniowie powiedzieli, że wolność to także możliwość wyrażania własnych opinii, ale pojawiła się wątpliwość, czy można wyrazić opinię, która bardzo kogoś obraża. Pierwszoklasiści stwierdzili, że nie, bo jest to wtedy deptanie godności drugiego człowieka, a mówiąc tak ludzie mogą ponieść konsekwencje. Doszli także do wniosku, że wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na koniec zajęć gimnazjaliści stwierdzili, że wolność to dla każdego coś innego. Dla niektórych jest to niezależność, a dla innych posiadanie własnego zdania.

Tekst – uczennica Gimnazjum Nr 4

Fotografie – Krystyna Stępień