Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Bodo wśród gwiazd

IMG_0541

 

SPOTKANIE Z ANNĄ MIESZKOWSKĄ

Jak zwykle w piątki w gościnnych progach Pałacyku, w piątek 18 marca, mieliśmy spotkanie z autorką książki „Bodo wśród gwiazd”.

IMG_0531

Udany wieczór prowadziła Hanna Grudzińska z wydawnictwa Marginesy, które to niemal tydzień po tygodniu prezentowało nam swych autorów.

IMG_0545

Oczywiście, niemal dwugodzinne godzinne spotkanie wirowało wokół postaci legendarnego aktora, a to głównie za sprawą idącego w programie I TVP serialu. Ale dociekliwi słuchacze w Pałacyku szybko zauważyli, iż mimo tytułu rzeczonej książki poświęcona ona jest teatrzykom i kabaretom międzywojennej Polski. I to był naprawdę wspaniały okres w ich rozwoju, czas, w jakim osiągnęły niezwykle wysoki poziom, i jakiego potem już nigdy nie miały – mam tu na myśli czasy PRL i nawet obecne. To podkreślała Mieszkowska, i trzeba jej wierzyć, gdyż jest specjalistką teatru przedwojennego oraz teatru emigracyjnego z terenu Anglii. Jest jednocześnie dokumentalistką spędzającą wiele godzin w archiwach i bibliotekach, zawzięcie tropiąca interesujące ją dokumenty epoki. Mówiła nam, że dopóki nie dotknie dokumentu – listu, pożółkłej gazety, programu, metryki – nie uwierzy. W swoich zbiorach ma też nagrane rozmowy z artystami, jacy już odeszli, np. Renatą Bogdańską. Także rzadkie nagrania fonograficzne. Zachęcała jednocześnie do tropienia roczników starych gazet, przeszukiwania szuflad i szaf po zmarłych, czy obserwowania aukcji staroci – a nuż natrafimy na ślady dawnych gwiazd rewii i kabaretów?

Ale spotkanie obracało się cały czas wokół postaci Bodo – teraz na topie, – co zresztą nie dziwi, nieliczni uczestnicy spotkania chcieli wiedzieć wszystko i jeszcze więcej.

IMG_0549

Adam St. Trąbiński

 

Foto- Tomasz   Malczyk – więcej w naszej galerii