Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

XV SALONIK Z KULTURĄ

IMG_9983

20 lutego, w Spółdzielczym Domu Kultury po raz piętnasty gościł Salonik z Kulturą

 

 

I tym razem gospodarz programu – Antoni Muracki – zadbał o różnorodny dobór wykonawców.

Po zwyczajowej piosence otwierającej ( do której dopisał nową zwrotkę) zaśpiewał kilka swoich nowych kompozycji i przypomniał wiersz Wojciecha Młynarskiego z 1988 roku.

IMG_9883

Jako pierwszy gość Saloniku, wystąpił Grzegorz Tomczyk, bard o ustalonej już pozycji na polskiej estradzie ze swoim liryczno-nostalgicznym recitalem, w którym bohaterem głównym była Miłość w jej rozlicznych odmianach oraz towarzysząca owej Miłości – Kobieta ( duże litery mają w tym wypadku istotne uzasadnienie). Artyście akompaniował na fortepianie Dawid Troczewski.

IMG_9894

Ta część Saloniku wyraźnie była skierowana do dojrzałej części publiczności, której nie brakowało na widowni, choć z pewnością poruszyła również pozostałych.

IMG_9912

Po występie poznańskiego barda, Tolek Muracki postanowił przygotować słuchaczy na zmianę klimatu śpiewając zabawnego, rodzimego bluesa.

IMG_9926

Nie przygotował. To, co nastąpiło później nie zaskoczyło chyba tylko zatwardziałych fanów Magdy Piskorczyk.

IMG_9930

To był wulkan, niesamowita erupcja energii, dźwięków i rytmu. Wokalistka zmieniała gitary, instrumenty ( perkusja), klimaty i głosy.

IMG_9958

Od klasycznego bluesa po etniczną pieśń afrykańską ( z oszałamiającą wokalizą) – jej możliwości wokalne sprawiały wrażenie niewyczerpanych. Na nie mniejsze brawa zasłużyli również towarzyszący jej muzycy – Aleksandra Siemieniuk, kolejna wirtuozka gitar oraz Bartosz Kazek na perkusji.

IMG_9947IMG_9977

Artystka porwała, oczarowała – a może zaczarowała – pruszkowską publiczność, która bawiła się znakomicie. I nie chciała przestać się bawić.

Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii Zuzanny Mann, a wieczór sfotografował Tomasz Malczyk – więcej w naszej Galerii.

__________________________________________________

Magda Piskorczyk, to wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem oraz multiinstrumentalistka grająca na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. na Tajwanie, w Niemczech, Skandynawii, na Węgrzech, we Francji i Anglii.

Autorka płyty studyjnej „Blues Travelling” nagranej z udziałem Michała Urbaniaka; albumu „Magda Live”, zarejestrowanego na żywo w Radiu Gdańsk, nominowanego do nagrody Fryderyk 2009 oraz płyty prezentującej koncert ze szwedzkim gitarzystą i wokalistą Slidin’ Slimem: „Live at Satyrblues”.

Jesienią 2011 roku wydała dwie nowe płyty: studyjny album „Mahalia” upamiętniający 100 rocznicę urodzin królowej muzyki gospel Mahalii Jackson oraz podwójny album „Afro Groove” prezentujący zapis koncertu nagranego z Billy Gibsonem, wirtuozem harmonijki z Memphis. Wydawnictwo to jest zaproszeniem do muzycznej podróży poprzez świat bliskich Magdzie tradycji, kultur i dźwięków – bardzo osobistym połączeniem muzyki o korzeniach afro-amerykańskich (soul, blues, jazz, funk) z rytmami i melodiami etnicznymi, zwłaszcza zachodnio-afrykańskimi. Obie płyty otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk 2012.

 

 

GRZEGORZ TOMCZAK ­­– poeta, autor tekstów piosenek, bard, kompozytor, artysta estradowy. Absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu. Laureat głównej nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1979) oraz nagrody publiczności w koncercie „Premiery OPPA’99” w Warszawie.

W 1981 wystąpił na legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku. Współpracował z czołówką polskiej estrady – jego piosenki śpiewali m.in.: Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki oraz Maryla Rodowicz („Ja to mam szczęście” i, ostatnio, „Warto czekać”).

W 1992 wydał tomik swoich piosenek i wierszy. W 2001 ukazała się autorska płyta Grzegorza Tomczaka pt.: „Ja to mam szczęście”.

Od początku 2006 współpracuje, jako twórca i wykonawca, z „Kabareciarnią” Zenona Laskowika, z którą występował w Niemczech, Austrii, Szwecji, USA i Kanadzie.

Jest współtwórcą Teatru Piosennego „Pod Pretekstem”, który wystawiał jego autorskie przedstawienia muzyczne: „Krochmalna 8” i „Czy chcecie o tym porozmawiać”.

W 2008 roku ukazała się druga autorska płyta Grzegorza Tomczaka pt.: „Miłość to za mało”. Rok później, piosenka „Szukałem cię wśród jabłek”, śpiewana wspólnie z Iwoną Loranc, dotarła do pierwszego miejsca Listy Przebojów Radiowej Trójki i utrzymywała się na tej liście przez wiele tygodni. Trzecia płyta autorska „Piosenki ważne i najważniejsze” ukazała się w 2010 roku. Artysta ma na swoim koncie liczne koncerty i recitale autorskie na terenie całego kraju.

Antoni Muracki – bard, pieśniarz, poeta i tłumacz. Wykonawca poezji śpiewanej. Tłumacz i propagator twórczości Jaromira Nohavicy w Polsce. Debiutował jako aktor dziecięcy w roku 1968 u Jerzego Antczaka w filmie „Dokąd wiodą te drogi”. W roku 1975 Życie literackie wydrukowało jego trzy wiersze. Jako pieśniarz debiutował scenicznie w 1981 roku w kabarecie „Nowy Świat”. W połowie lat 80. ubiegłego wieku koncertował w ZSRR. Od 2009 r. zajmuje się tłumaczeniem i popularyzacją czeskiego barda Jaromíra Nohavicy. Wydany plon tej działalności to m.in. trzy płyty autorskie i spektakl „Nohavica po polsku”. Występuje z licznymi koncertami w Polsce, Czechach, a ostatnio także Niemczech.