Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

75 rocznica likwidacji pruszkowskiego getta

 

DSC_5666

 

Obchody 75 rocznicy największej tragedii w historii Pruszkowa

 

 Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II po raz kolejny udowodniło, że poważnie testament traktuje swego patrona, w tym zawarte w nim wezwanie do solidarności ze słabymi i prześladowanymi niezależnie od ich wyznania i pochodzenia.

IMG_9009

Uczniowie i pedagodzy kierowanej przez p. Ewę Nowacką szkoły, byli głównymi aktorami obchodów 75 rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta i deportacji pruszkowskich Żydów do Warszawy. Wiodącym motywem tegorocznych uroczystości było uczczenie pamięci 86 żydowskich uczennic i uczniów pruszkowskich szkół powszechnych w roku szkolnym 1937/38. Znamy ich nazwiska i adresy dzięki odnalezieniu dziennika lekcyjnego nauki religii mojżeszowej. Dzieci te były gazowane, rozstrzeliwane, bite, torturowane, umierały z głodu, chorób i zimna; w obozach zagłady oprawcy oddzielali je od rodziców i ostatnie chwile ich życia były przepełnione bólem, strachem i cierpieniem.

IMG_9012

Lista z lekcyjnego dziennika stała się kanwą dla widowiska wyreżyserowanego przez panią Agnieszkę Przybylską z udziałem Marii Stawskiej. W widowisku brały udział również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza. Głównym motywem spektaklu było przypomnienie imion pomordowanych dzieci, jedynej rzeczy, które możemy dla nich dzisiaj zrobić.

IMG_9050

Na spektaklu było dwoje gości reprezentujących społeczność żydowską w Polsce: rabin Jehoszua Ellis i pani Elżbieta Jeżowska z komisji rabinicznej. Władze miejskie reprezentował prezydent Andrzej Kurzela. Zaproszenie przyjął także proboszcz parafii św. Kazimierza ksiądz Marian Mikołajczak.

IMG_9011

IMG_9013

 

Po spektaklu młodzież, pedagodzy i goście przeszli na teren byłej synagogi, gdzie już był starosta pruszkowski p. Maksym Gołoś.

 

Dołączyła także grupa młodzieży z LO im. Kościuszki.

IMG_9107

Po odmówieniu modlitw przez rabina i księdza proboszcza,  krótkie przemówienie wygłosił starosta.

IMG_9103

IMG_9120

 

IMG_9123

Na końcu, zebrani uczcili minutą ciszy pamięć ponad tysiąca obywateli miasta Pruszkowa wymordowanych tylko z powodu pochodzenia.

IMG_9125

Wcześniej harcerze rozdali przybywającym materiały informacyjne: 1) Listę Ofiar – liczący kilkaset nazwisk spis pruszkowskich Żydów pochłoniętych przez Zagładę, który został sporządzony w 1966 r. przez działaczy Związku Pruszkowian w Izraelu; 2) Dzieci z Dziennika Lekcyjnego, przedruk nazwisk i danych dzieci z przedwojennego dziennika szkolnego.

Uczniowie zatknęli użyte w widowisku tabliczki w wyznaczonym miejscu tworząc symboliczny cmentarz 86 uczniów pruszkowskich szkół powszechnych. Tylko tyle, i aż tyle, mogli zrobić dla swoich przedwojennych rówieśników, którym nie dane było dorosnąć, lecz stali się ofiarami rasistowskiego obłędu hitlerowców.

IMG_9113

DSC_5682

DSC_5689

 

Tekst – Marian Skwara

Fotografie – Tomasz Malczyk oraz Piotr Tomaszewski (nocne). Więcej fotografii w naszej Galerii.