Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

NIEGRZECZNY CHŁOPIEC

IMG_6967

26 października w Sali Koncertowej Pałacu Sokoła odbyła się promocja książki Jerzego Antkowiaka –

Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody

Spotkanie z Autorem poprowadził Jerzy Kisielewski. 

IMG_6961

Już drugi raz mamy zaszczyt gościć ten niezwykły tandem. Poprzednio promowaliśmy książkę Jerzego Kisielewskiego, a prowadzącym był Jerzy Antkowiak. Teraz role się odwróciły, ale czytelnicy mieli wrażenie, że biorą udział w kontynuacji tego samego spektaklu. Należy dodać – niezwykłego spektaklu.

IMG_6975

Wspomnienia Jerzego Antkowiaka – umiejętnie prowokowane i uzupełniane przez Prowadzącego i naszych gości – to wielokolorowa mozaika, która ubarwiała szarzyznę PRL-u. Anegdota goni tu anegdotę, czasem prowokuje nostalgiczny uśmiech, czasem wybuchy śmiechu.

IMG_6988

Wielką atrakcją były dwie ogromne księgi pamiątkowe udostępnione przez jednego z przyjaciół Autora.

IMG_7005

IMG_7006

 

Wieczór był niezwykle udany, kolejka po autograf długa, książka arcyciekawa. Czego chcieć więcej?….

IMG_7000

 

IMG_7004

Spotkanie uwiecznił Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa.

Tam wkrótce obszerna relacja, a książka jeszcze do nabycia w Książnicy Pruszkowskiej w wyjątkowo atrakcyjnej cenie 😉

__________________________________________________________________

 

Bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, archiwalnymi i reprodukcjami projektów opowieść o jednej z najważniejszych postaci związanych z Modą Polską i modą w Polsce. Jerzy Antkowiak swoją fantazją w pracy i poza nią nadawał kolor PRL-owskiej szarzyźnie. Dziś, wysłuchany przez Agnieszkę L. Janas,  w arcyciekawy sposób przywołuje te czasy. Przedstawia ludzi, w których otoczeniu żył i pracował,  zagląda za kulisy pokazów mody, opowiada o zagranicznych  wyjazdach. Aby portret projektanta był pełniejszy, w książce znalazły się wspomnienia jego syna Kajetana, wnuczki Weroniki, ikonicznych modelek: Małgorzaty Niemen,  Katarzyny Butowtt i Agnieszki Perepeczko, gwiazdy dwóch kolekcji Mody Polskiej dla Woolmarku, a także wypowiedzi przyjaciół: modela Rafała Młodzikowskiego, reżysera Andrzeja Domalika i couturiera Tomasza Ossolińskiego.  Nie brak tu też intymnych zwierzeń, trudnych wspomnień oraz hultajskich żartów, charakterystycznych dla  bohatera o nieposkromionej energii, swadzie gawędziarza i wielkim poczuciu humoru.

 

Jerzy Antkowiak powiedział kiedyś, że przyszło mu żyć i pracować w czasach, w których było i śmieszno, i straszno. Każda kolekcja Mody Polskiej była cenzurowana przez urzędników państwowych, sklepów było więcej niż towarów, a dla Stanisławy Gierek przygotowywano specjalne, osobne pokazy mody. I nagle, w tej groteskowej rzeczywistości, mistrz Jerzy Antkowiak pokazuje na wybiegu modelkę z nagim biustem, modelom każe zapuścić brody i przeciwstawia się samej Raisie Gorbaczowej… Ta książka to kawał historii Polski, Mody Polskiej, ale przede wszystkim historia życia i twórczości jednej z najbarwniejszych i najdowcipniejszych postaci polskiej kultury i sztuki.

Ewa Wojciechowska, ewawojciechowska.pl 

 

Jerzy Antkowiak (ur. 18 maja 1935 r. w Wolsztynie) – słynny polski projektant mody, stylista. Absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP we Wrocławiu. W 1961 r. podjął pracę jako projektant w Modzie Polskiej. W 1968 r. wraz z piątką innych projektantów Antkowiak stworzył nowy zespół Mody Polskiej, a w latach 1979–1985 był jej dyrektorem ds. wzornictwa.

Agnieszka L. Janas ukończyła studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka zafascynowana modą od najmłodszych lat. Pisze o niej dla magazynów biznesowych oraz na swoim blogu Agnieszka o modzie. Autorka książki Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku.