Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Przesuwanie Polski

Przesuwanie Polski - plakat

 

Wystawa „Przesuwanie Polski”

Muzeum Dulag 121 zaprasza na plenerową wystawę „Przesuwanie Polski – Ziemie Zachodnie i Północne 1945-1948” przygotowaną przez Muzeum Historii Polski. Wystawę można obejrzeć do 15 listopada na terenie parafii św. Kazimierza w Pruszkowie przy ul. Kraszewskiego 23 w godz. 9-18.

Wystawa opowiada historię powojennych migracji i zasiedlania Ziem Zachodnich i Północnych wykorzystując materiały ikonograficzne z epoki oraz cytaty z relacji świadków historii.”

Pod koniec II wojny światowej nastąpiło przesunięcie granic i związane z nim wielkie migracje społeczne które na trwałe zmieniły kształt polskiego państwa i społeczeństwa. Wystawa „Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948” opowiada o najważniejszych tematach związanych z dramatycznym procesem wymuszonych migracji i zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych. Przedstawiono w niej polityczne tło decyzji o zmianie granic Polski oraz trudne losy ludności przymusowo przesiedlanej.

Ważnym tematem wystawy jest skomplikowany proces integracji lokalnych społeczności współtworzonych przez grupy o odmiennych zwyczajach i doświadczeniach –z jednej strony autochtonów, z drugiej osadników ze Wschodu i tzw. Polski centralnej oraz reemigrantów z Zachodu. Wystawa opowiada m.in. o problemach dnia codziennego, „polskim Dzikim Zachodzie”, tworzeniu siatki lokalnych instytucji i organizacji oraz o integrującej roli Kościoła.

Serdecznie zapraszamy.