Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Gdyby to była fikcja…

Nowość!!!

 

Elsa Thon

 

Gdyby to była fikcja…

 

 

 

 

 

15 x 21, 5 cm, 247 stron, fotografie, oprawa twarda, szyta

 

 

ISBN 978-83-62144-36-5

 

cena 25,00 PLN

 

 

 

Od wydawcy

 

 

W naszej serii wspomnień pruszkowiaków z dużą satysfakcją ale i z pewnym niepokojem prezentujemy po raz pierwszy literaturę przekładową. Niezwykła to książka i niezwykłe świadectwo – jak niezwykła jest historia jej autorki.

 

Elsa Thon – w Polsce nazywała się Balbina Synalewicz – urodziła się w Pruszkowie 10 stycznia 1923 roku. Tu dorastała, tu rozpoczęła edukację – najpierw w szkole im. Józefa Piłsudskiego, następnie  im. Tadeusza Kościuszki. Pierwsze sympatie, fascynacje i zainteresowania związała z naszym miastem. Pruszków tego okresu przez nią malowany, to świat ciepłych, pastelowych barw, dziecięcych zabaw i radości.

 

Dzieciństwo jej skończyło się nagle, szybko i brutalnie – 1 września 1939. Z tą chwilą wspomnienia Autorki mogą posłużyć za kanwę scenariusza filmu sensacyjnego, choć lepiej może powiedzieć – dramatu. Getto pruszkowskie, getto warszawskie, szczęśliwy epizod z kibucem, który – być może – uchronił ją od najgorszego.

 

Życie „na fałszywych papierach” i udział w konspiracji nie mogło trwać długo. Donos, gestapo, obóz w Płaszowie a potem w Skarżysku Kamiennej i wreszcie wyzwolenie. Cudem uniknęła losu większości swoich pobratymców. Straciła jednak ukochanych rodziców, siostrę, a także większość krewnych. Jej przeznaczone było przeżyć.

 

Wspomnienia Elsy Thon, to opowieść o odwadze, grozie, wytrzymałości i odrobinie szczęścia, które umożliwiło jej przetrwanie.

 

Dziękujemy Autorce, że zechciała się nimi z nami podzielić.

 

Dziękujemy także naszym kanadyjskim przyjaciołom z Azrieli Foundation, a zwłaszcza Arielle Berger i Ericowi Bẻlisle za życzliwość i pomoc w przygotowaniu tej książki.