Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Spotkanie z Ałbeną Grabowską


 

SPOTKANIE Z AŁBENĄ GRABOWSKĄ

 

 

 

 

 

 

 

19 czerwca o  w Sali Koncertowej Pałacu Sokoła, wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury gościliśmy Ałbenę Grabowską.

 

 

 

Spotkanie prowadziła pani Dorota Rożek, reprezentująca Wydawcę książek Pani Ałbeny.

 

Choć spotkanie było poświęcone najnowszemu bestsellerowi naszego Gościa, nie zabrakło nawiązań do poprzednich książek. Czytelników interesowała jednak najbardziej  Saga Winnych, toteż na temat trylogii padło najwięcej pytań i najwięcej odpowiedzi.

 

 

Ponieważ książka tak mocno osadzona jest w realiach naszej Małej Ojczyzny, nic dziwnego w fakcie, że każdy chciał zabrać głos na jej temat. O coś dopytać, coś uzupełnić.

 

 

Czytelnicy – w większości mieszkańcy Pruszkowa i Brwinowa – stworzyli wraz z naszym Gościem niepowtarzalną atmosferę, mającą w sobie coś z rodzinnego spotkania. Niemała w tym zasługa pani Ałbeny, która ujęła wszystkich swoim urokiem i bezpośrednim zachowaniem.

 

 

Długa kolejka w oczekiwaniu na autograf była potwierdzeniem tej sympatii.

 

 

 

Fotografie – Tomasz Malczyk, Głos Pruszkowa.

 

Więcej w naszej Galerii.

 

___________________________________________________________________

 

 

 

Ałbena Grabowska – pisarka, matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Lekarz neurolog-epileptolog (obecnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii).

 

Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom.

 

Wydała między innymi powieści: Lot nisko nad ziemią oraz Coraz mniej olśnień i książki dla dzieci o Julku i Mai.

 

Ambasadorka akcji społecznej „Solidarność kobiet ma sens”.

 

 

 

Stulecie Winnych

 

To fascynująca saga rodziny Winnych z Brwinowa. Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. Powieść osadzona jest w realiach epoki i mimo że główni bohaterowie są postaciami  fikcyjnymi, wokół nich pojawiają się postacie historyczne , w tym: rodzina Lilpopów, Wierusz-Kowalscy, Iwaszkiewiczowie oraz instytucje: Państwowy Instytut Nauczycielski Marii Grzegorzewskiej. Również miejscem akcji jest autentyczne miasto – podwarszawski Brwinów, a części trzeciej również Pruszków.

 

Tom 1. sagi nosi tytuł „Ci, którzy przeżyli”

 

Akcja powieści rozpoczyna się w czerwcu 1914 roku. Podczas porodu córek bliźniaczek umiera ich matka. Umiera ze słowami „Nie byli pierwsi na świecie, ale przeżyli i zostali w nim na zawsze” na ustach. Wówczas nikt z obecnych nie wie, co ma na myśli. Mówi te słowa z mocą, jasnym i czystym głosem. Stanisław Winny, ojciec nowo narodzonych dziewczynek boi się przyszłości  – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – wybucha wojna…

 

Boleśnie doświadczeni przez lata I. wojny światowej, osłabieni epidemią grypy hiszpanki, Winni chowają zmarłych, czekają powrotu bliskich. Gdy wojenna zawierucha mija, doceniają  pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne. Z rosnącym niepokojem obserwują jednak oznaki zbliżającej się kolejnej wojny.

 

 

 

Ci, którzy walczyli. Tom 2. sagi

 

1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki – Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział. Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?

 

 

 

Ci, którzy wierzyli. Tom 3

 

W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy trzeba zdobywać – „kombinować” lub „wystawać” w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie.

 

Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. I – w konsekwencji wprowadzenie stanu wojennego, pierwsze wolne wybory.

 

 

 

Czytając powieść Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasie – spoglądamy na życie pokolenia naszych babć i dziadków, a w kolejnym tomie – nas samych i naszych rodziców. Wraz z rodziną Winnych przeżywać będziemy chwile grozy, ale i szczęścia, emocje, wzruszenia i małe radości. Często zadamy sobie pytanie – zmuszony do podejmowania niełatwych wyborów, by przekonać się – ze zgrozą lub zdziwieniem – co tak naprawdę w nas drzemie i do czego jesteśmy zdolni, podobnie jak bohaterowie „Stulecia Winnych”

 

Blogerzy o „Stuleciu Winnych”

 

„Niewielu pisarzy na naszym rynku potrafi pisać w taki sposób. Większość nie wychodzi poza bezpieczne ramy, które znają z autopsji, pisząc o współczesności. Ałbena Grabowska poszła o milę dalej. Poradziła sobie doskonale” Piotr Allan Murphy (www.pisanyinaczej.blogspot.de )

 

 

 

„To najlepsza, jak dotąd, powieść Ałbeny Grabowskiej i jedna z najciekawszych propozycji historyczno-obyczajowych, jakie w tym momencie ma dla nas polski rynek wydawniczy.” (www.przeglad-czytelniczy.blogspot.com)

 

 

 

„To już niestety ostatni tom sagi. Z żalem rozstajemy się z rodziną Winnych. Z łezką w oku, bo czujemy się niemalże jak członkowie tej familii, jak jej część…” Anna Grzyb www.asymaka.blogspot.com