Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Dzień Ormiański

„Dzień Ormiański” w Muzeum Dulag 121

W związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą ludobójstwa Ormian Muzeum Dulag 121 zaprasza na organizowany wspólnie z Fundacją Ormiańską „Dzień Ormiański”. Zapraszamy   28 czerwca 2015 roku o godzinie 16:00 do siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

W 1915 roku rozpoczęła się zorganizowana przez władze Imperium Otomańskiego brutalna kampania przeciw ludności ormiańskiej, dziś uznawana za pierwsze ludobójstwo XX wieku.   W wyniku trwającej między rokiem 1915 do 1917 zginęło od 600 tysięcy do półtora miliona Ormian, zaś kolejne setki tysięcy zostało wygnanych z ich domów. W setną rocznicę tego tragicznego wydarzenia Fundacja Ormiańska oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają do siedziby Muzeum na „Dzień Ormiański”, poświęcony historii ludobójstwa i wypędzenia Ormian.

Spotkanie rozpocznie wykład historyka Krzysztofa Jabłonki “Ludobójstwo Ormian 1915 roku – pierwsze ludobójstwo XX wieku”, wprowadzający w zagadnienie. Następnie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Niebieska Księga. Świadectwo ludobójstwa Ormian”, opowiadającego o staraniach Ary Sarafiana, brytyjskiego historyka pochodzenia ormiańskiego, dyrektora Gomidas Institute w Londynie, który w 2000 roku przygotował angielskie i tureckie krytyczne wydanie zbioru relacji ofiar i świadków ludobójstwa Ormian, spisanych w czasie jego trwania przez Jamesa Bryce’a i Arnolda Toynbee . Książka zwana potocznie „Niebieską Księgą” została publikowana w 1916 roku przez brytyjski parlament. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także wystawa „Ludobójstwo Ormian” pochodząca ze zbiorów Muzeum Ludobójstwa w Erywaniu. „Dzień Ormiański” w Muzeum Dulag 121 zaszczyci swoją obecnością Ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazaryan, który wraz ze Starostą Pruszkowskim Zdzisławem Sipierą objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

 

Serdecznie zapraszamy.