Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

I Pruszkowska Noc Bibliotek


PIERWSZA PRUSZKOWSKA NOC BIBLIOTEK


Za nami pierwsza Pruszkowska Noc w Bibliotece, czyli udział w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.

Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania. Ogromny, spektakularny sukces – biorąc pod  uwagę, że w tym samym czasie Pałac Sokoła drżał w posadach na skutek koncertu. Mimo obiecanej abolicji – przyszło stosunkowo mało dłużników. Mamy za to wielu nowych czytelników.

Witajcie w Rodzinie!!!!
Ta noc była głównie rycerska, choć nie tylko. Co prawda, przy wejściu witali czytelników trzej rycerze, a hall ozdobiony był bronią i herbami, lecz to nie jedyna atrakcja.Domowe wypieki i domowa atmosfera skusiły również prezydenta Starzyńskiego, który przyszedł do nas odpocząć od zgiełku Dni Pruszkowa.W czytelni wyświetlaliśmy animowany film o bibliotece dla najmłodszych, a poza tym mogli robić, co chcieli. W rozsądnych granicach.Na tarasie swoje książki podpisywał Tadeusz Hubert Jakubowski, a towarzyszył mu Marek Strójwąs ze swoim artystycznym warsztatem. Mamy nadzieję, że jego prace zasilą nasze zbiory.


Kiedy już zrobiło się dostatecznie ciemno, jeden z rycerzy przedstawił taniec z ogniem i żonglerkę pochodniami. Wielkie brawa.
Ostatni czytelnik odwiedził nas o 23.45. Warto było przyjść.


O AKCJIOrganizatorzy akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”,  Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki.

Partnerzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Patroni medialni: Program 1 Polskiego Radia, TVP 1, TVP ABC,  portal Lustro Biblioteki, magazyn „Biblioteka w szkole”.

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.

Biblioteki publiczne, szkolne (i inne) z całej Polski zapraszamy do otwarcia tej nocy drzwi przed czytelnikami.  Do współpracy zachęcamy też wydawnictwa, media, autorów, ilustratorów oraz aktorów i osoby publiczne, które chciałyby poczytać innym.

Wszystkie biblioteki biorące udział w akcji pojawiają się na specjalnej mapie Nocy, z której jest łatwo przejść do zapowiedzi wydarzeń w konkretnych bibliotekach. Ułatwia to sprawdzenie, co dzieje się w sąsiedztwie – wybranie się do najbliższej biblioteki, poznanie jej i przekonanie się, że tuż za rogiem czekają dostępne bezpłatnie nowości książkowe, czasopisma, gry. Że odbywają się tu ciekawe wydarzenia kulturalne, że można tu poznać sąsiadów i twórczo razem spędzić czas.

Nocy towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki” – biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający mogą przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.