Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Kazimierz – unicestwiona idylla

15 maja w Młodzieżowym Domu Kultury pokazaliśmy najnowszy film Wiesława Dąbrowskiego
 

 

Przed projekcją usłyszeliśmy wprowadzenie reżysera – Wiesława Dąbrowskiego – w tematykę filmu.


Film miał w Pruszkowie swoją prapremierę i wzbudził wielkie  zainteresowanie. Szkoda tylko, że wśród nielicznych pruszkowian.

Po projekcji autor filmu spotkał się z widzami i odpowiadał na liczne pytania.

Fotografie: Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa

________________________________________„Kazimierz – unicestwiona Idylla”

to dokumentalna opowieść o fenomenie miasteczka Kazimierz Dolny nad Wisłą,  o jego minionej  historii,  a także  współczesnej,  artystycznej, magicznej aurze.

Film został objęty honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Unicestwiona idylla to „krzyk historii” o zbrodniczym gwałcie dokonanym na narodzie żydowskim, jego sztuce, cywilizacji i kulturze, bestialsko eksterminowanego w czasie II wojny światowej tylko dlatego, że byli Żydami.

Kazimierz w międzywojniu zasłynął jako symbiotyczne, wielonarodowościowe, wielokulturowe miasteczko, które społeczność żydowska nazywała swoim – sztetł,  gdzie historia, architektura, natura i mieszkańcy tworzyli osobliwą mieszankę przeszłości i teraźniejszości, egzotyki i swojskości, gdzie mieszkało ubóstwo, cnota i żydowska pobożność.

Współczesny Kazimierz to ważny punkt na mapie Europy jako naturalne środowisko trwającej tu od ponad stu lat kolonii artystycznej z jej uwspółcześnioną formą Konfraterni Sztuki. To miasto galerii, wernisaży, plenerów malarskich i festiwali artystycznych. Poza Malarzami zadomowili się tu na stałe filmowcy, muzycy i poeci.

Film opowie także o fenomenie odrodzonego z ruin współczesnego  Kazimierza Dolnego owianego artystyczno – literacką legendą, nieprzemijającym sentymentalnym magnetyzmem krajobrazowym, malarsko – filmowo – poetycką aurą i unikatowych walorach turystycznych i weekendowych eskapad.  Kazimierz to perła renesansowej architektury w subregionie lubelskim.

Wiesław Dąbrowski