Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Trzynasty Salonik z Kulturą
W niedzielę 22 marca w Spółdzielczym Domu Kultury podziwialiśmy 13 Pruszkowski Salonik z Kulturą


Trzynastka wcale nie okazała się pechowa i publiczność szczelnie wypełniła salę przy ulicy Hubala. I nie zawiodła się, bowiem kolejna edycja Saloniku stała się niezapomnianym przeżyciem artystycznym.
Jako pierwsza wystąpiła ze swoim recitalem Dzidka Muzolf – poetka, kompozytorka, wykonawczyni tekstów i kompozycji własnych oraz cudzych. Mroczne klimaty jej pieśni tylko na chwilę rozjaśniła piosenka Antoniego Murackiego w jej wykonaniu.  Mimo to publiczność nie wydawała się przygnębiona. Raczej nastrojona refleksyjnie. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na wirtuozerię towarzyszących Dzidce muzyków, a zwłaszcza gitarzysty basowego. Choć pozostali w niczym mu nie ustępowali.
Na kolejną porcję dobrej muzyki zaprosił nas gospodarz programu – Antoni Muracki z zespołem. Bard wykonał kilka utworów z mającej się ukazać jesienią autorskiej płyty: Muracki śpiewa Nohavicę, a także wiele swoich nowych kompozycji.


Wieczór zakończył błyskotliwym występem Marian Opania. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu szmoncesy, w których celuje ( stare i nowe), monologi zza wschodniej granicy, a także pieśni ze spektaklu: Cohen – Nohavica,  który wyreżyserował  i który właśnie święci tryumfy w teatrze Studio Buffo.

Fot. Tomasz Malczyk. Więcej fotografii w naszej Galerii.Dzidka Muzolf – poetka, autorka tekstów, kompozytorka i wykonawczyni piosenki literackiej z pogranicza jazzu. Od 1995 występowała w krakowskim kabarecie Zielone Szkiełko, a następnie na Scenie Muzyczno-Literackiej Azyl.
Nagradzana na najważniejszych ogólnopolskich festiwalach piosenki literackiej.
◾ Grand Prix i pierwsze miejsca m.in.: Oranżeria – Radzyń Podlaski ’98;
◾ Spotkania z Piosenką Autorską – Biłgoraj ’98;
◾ Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów „Hebanowy Szczebel do Kariery” – Myślibórz ’98;
◾ Festiwal Piosenki Kabaretowej OSPA – Ostrołęka ’98;
◾ Grand Prix i nagroda za teksty: Festiwal Piosenki Artystycznej – Rybnik ’99;
◾ Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” – Olsztyn ’99 – Nagroda Główna im. Agnieszki Osieckiej;
◾ Studencki Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1999 r. – III miejsce i prestiżowa Nagroda im. Wojtka Bellona.
Trzykrotna laureatka na FAMIE w Świnoujściu.

Marian Opania – wybitny aktor dramatyczny, komediowy i kabaretowy.
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. A. J. ks. Czartoryskiego w Puławach, a następnie PWST w Warszawie (1964). Debiutował w noweli Warszawa w filmie Miłość dwudziestolatków (L’amour a vingt ans) Andrzeja Wajdy w 1962 r. W teatrze debiutował na scenie Teatru Klasycznego w Warszawie (10 października 1964 r.). Znany z brawurowych interpretacji  piosenki aktorskiej oraz występów w kabaretach i ról komediowych. Współpracował m.in.: z Teatrem Scena Prezentacje w Warszawie.
Od 1993 roku związany z Teatrem Ateneum.

Antoni Muracki
– bard, pieśniarz, poeta i tłumacz. Wykonawca poezji śpiewanej. Tłumacz i propagator twórczości Jaromira Nohavicy w Polsce. Debiutował jako aktor dziecięcy w roku 1968 u Jerzego Antczaka w filmie „Dokąd wiodą te drogi”. W roku 1975 Życie literackie wydrukowało jego trzy wiersze. Jako pieśniarz debiutował scenicznie w 1981 roku w kabarecie „Nowy Świat”. W połowie lat 80. ubiegłego wieku koncertował w ZSRR. Od 2009 r. zajmuje się tłumaczeniem i popularyzacją czeskiego barda Jaromíra Nohavicy. Wydany plon tej działalności to m.in. trzy płyty autorskie i spektakl „Nohavica po polsku”. Występuje z licznymi koncertami w Polsce, Czechach, a ostatnio także Niemczech.