• Academica

Filia nr 7 – śladami historii

Wydarzenia czerwcowe 1956 i 1976

Poznański czerwiec 1956

W czerwcu 1956 roku w Poznaniu miał miejsce pierwszy strajk generalny  oraz pierwsze antyrządowe wystąpienia, które zostały krwawo stłumione  przez milicję i wojsko.
Czerwiec 1976
W czerwcu 1976 doszło do fali strajków i protestów, po ogłoszeniu  przez ówczesny rząd wprowadzenia drastycznych podwyżek cen na niektóre  artykuły konsumpcyjne. Strajkują zakłady: m.in. w Radomiu, Ursusie, i  Płocku.
Wystawy dostępne w bibliotece przy ul Księcia Józefa 1
Wystawa „Poznański Czerwiec 1956” –  przygotowana przez Oddziałowe  Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Przedstawia najważniejsze  zagadnienia związane z buntem poznańskich robotników z 28 czerwca 1956  r.

Wystawa „Krok ku wolności. Protesty robotnicze w czerwcu 1976 r. –  przygotowana przez Oddział IPN w Lublinie i delegaturę IPN w Radomiu.
Przedstawia podstawowe informacje o wydarzeniach, jakie miały miejsce  w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku.

źródło i więcej informacji: ipn.gov.pl/edukacja