Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

JUBILEUSZ PRUSZKOWSKIEGO WYDAWNICTWA „JANKA”

Imieninowo-urodzinowy wywiad, w którym dyrektor Grzegorz Zegadło zagląda za kulisy wydawnictwa JanKa.

Z redaktorami rozmawia Grzegorz Zegadło

Ostatni imieninowo-urodzinowy odcinek, w którym dyrektor Grzegorz Zegadło zagląda za kulisy wydawnictwa JanKa.

Opublikowany przez JanKa wydawnictwo i… Piątek, 28 sierpnia 2020

 

Janka to Janina Rogalska-Koźbiel – absolwentka filologii polskiej (UW) i dziennikarstwa (też UW); zaczynała w „Dzienniku Ludowym”, potem przez lata związana z „Tygodnikiem Kulturalnym” jako dziennikarka i szefowa działu kultury, redaktorka wielu książek dla różnych wydawnictw, autorka wielu tekstów, reportaży i wywiadów z twórcami (ale nie tylko), zwłaszcza pisarzami. Niektóre z nich znalazły się w tomach „Słowa i światy” oraz „Słowo i sens”. Nauczycielka literatury w renomowanych liceach warszawskich (m.in. w 2 SLO im. Pawła Jasienicy).
Jan Ka to Jan Koźbiel (1955), z wykształcenia historyk sztuki (UW), od 1990 roku w redakcji „Obiegu”, wcześniej etatowy recenzent „Świata książki” (1988-89), jeszcze wcześniej kustosz Muzeum Karykatury (1980-88). Od trzydziestu lat przy książkach – jako redaktor lektor, redaktor łowca talentów, redaktor akuszer, redaktor kierownik redakcji w dużym wydawnictwie, ale zawsze i przede wszystkim redaktor redaktor. Przeczytał przez te lata grube tysiące maszynopisów, zredagował tysiące stron – różnych, od powieści popularnych, przez pamiętniki, eseistykę i reportaż, po rozprawy o sztuce i wyrafinowaną prozę z najwyższej półki. Miał też szczęście trafić na kilka wspaniałych talentów i pracować z nimi.
Tak było z naszym nabywaniem doświadczenia.
Teraz deklaracja ideowa: od zawsze uważamy, że najważniejszy jest autor. I jego dzieło. Bardzo byśmy chcieli, żeby poczuli się w tym wydawnictwie u siebie.
Tego JanKa ma zamiar się trzymać.
Wydawać zaś chce literaturę polską, przede wszystkim piękną i faktu – powieść, opowiadanie i reportaż są i będą ulubieńcami, faworytami i pupilkami – ale nie zatrzaskuje drzwi przed eseistyką (jednak tylko humanistyczną) i książką niestandardową, poza gatunkami. W dającej się ogarnąć przyszłości nie przewiduje natomiast wydawania poezji, dramatu, książek dla dzieci ani książek tłumaczonych.